Lipov čeká na dotace pro hasiče i obec

Lipov čeká na dotace pro hasiče i obec
Lipov Zprávy 08 / 04 / 2010

Dobrovolní hasiči z Lipova se po rozšíření svého vozového parku rozhodli také pro jeho modernizaci. Poté, co prodali starší vůz Liaz 125 na Slovensko, získali k zásahovému vozu VW od profesionálních hasičů z Veselí nad Moravou zdarma ještě zásahový liaz. Vůz je sice schopen vyjet okamžitě do akce, ne všechny nároky ale dokáže splnit. Dovybavení a rekonstrukce vozu byly vyčísleny na zhruba 700 tisíc korun. Obec proto požádala hejtmanství o dotaci.
„Uvidíme, jak velkou částku nám krajský úřad uvolní. Je nám jasné, že nejspíš padesát procent z celkové sumy, tedy 350 tisíc korun, budeme platit ze svého, řekl starosta Ladislav Franta. V Lipově předpokládají, že krajští úředníci by mohli o příspěvku rozhodnout ještě do konce května. „Jestli se tak stane, vzápětí se pustíme do úprav, přeje si starosta.
I když je vůz zásahuschopný a k požáru je schopen vyjet okamžitě, opravit potřebuje na několika místech.
„Především chceme upravit nádrž na větší množství vody. Autu chybí vyprošťovací naviják, je třeba vyměnit i ovládání čerpadla elektroinstalace, vypočítal velitel lipovských hasičů Michal Páč. „Skvělé by také bylo, kdyby se k vozu přidal osvětlovací stožár, světlo je v noci nutné. Opravy bude potřebovat také část karoserie. Některé blatníky jsou plné rezu.
Starosta Franta podotkl, že hasiči by si však poradili i v případě, kdyby z dotací sešlo. „Pokud by na nás náhodou peníze nezbyly, menší úpravy by se nejspíš zvládly, řekl.
Lipov je závislý na dotacích stejně jako ostatní obce a města. „Bez nich to už nejde, vysvětluje starosta. „Daňové výtěžnosti nejsou nic moc. Třeba komunikace nebo rekonstrukci osvětlení, které spravujeme právě teď, platíme ze svých zdrojů. Ale pokud jde o větší investice, například nad deset milionů, tady už si musíme vzít úvěr. Praxe je taková, že se kombinují dotace s vlastními zdroji nebo eurodotace s vlastními zdroji.
Lipov, malá obec na Veselsku, se tak letos do zásadních projektů pouštět nebude. „Plány by byly. Nachystali jsme si třeba projekty na rekonstrukci koupaliště, výstavbu kabin na fotbalovém hřišti, ale zatím na to nemáme. Konkrétní žádost o dotaci jsme si podali do jednoho z programů životního prostředí, a to na rekonstrukci zateplení mateřské školy. Snad na ni dosáhneme. Pokud ano, možná „penízky zbudou i na vnitřní přestavbu, přeje si starosta Ladislav Franta.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace