Lipov chce brát vodu z větší hloubky, čerpat zkusí ze 61 metrů. Zbaví se dusičnanů?

Lipov chce brát vodu z větší hloubky, čerpat zkusí ze 61 metrů. Zbaví se dusičnanů?
Foto: ilustr., web
Lipov Zprávy 30 / 10 / 2014

Lipov má vodu na rozdávání. Na rozdíl od sousední Blatnice pod Svatým Antonínkem a Louky vlastní tak vydatné zdroje, že by dokázaly uspokojit potřeby všech tří obcí. Přesto je tady jeden problém. Podobně jako občas v Blatnici, tak i v Lipově se objevují hraniční nebo lehce nadlimitní hodnoty dusičnanů. „Stává se, že jednou nebo dvakrát do roka se v jednom ze současných vrtů objeví menší problém. Proto jsme se rozhodli provést dva nové vrty do hloubky padesáti a jedenašedesáti metrů, které dokáží posílit náš vodovodní systém a vyrovnat hodnoty dusičnanů k nule nebo k minimálním, tedy povoleným hodnotám,“ vysvětluje starosta Miloslav Jagoš.
Norma doporučuje koncentraci dusičnanů do 15 mg/l NO3 a jako hranici nejvyšší hodnoty označuje 50 mg/l NO3. Tuto statistiku by v Lipově už brzy nemuseli sledovat s obavami. Proč? „Je to jednoduché. Současné vrty dosahují pouze do dvanácti metrů. Ty hloubkové se navíc nacházejí nedaleko vodojemu, takže půjde o posílení systému z blízkosti,“ odpovídá Miloslav Jagoš.
Čerpací zkoušky začaly na konci minulého týdne. Pokud jde o náklady, 750 tisíc uhradí dotace, dalších zhruba sto tisíc korun půjde z obecní pokladny.
Hloubkovými vrty však chystané změny nekončí. Vodojem Lipov-Louka je na seznamu míst, která by se měla stát součástí projektu Jihomoravských vodáren a kanalizací, jež uvažují o připojení Velké nad Veličkou a Tasova na „vodovodní dálnici“, která už funguje na trase Bzenec - Veselí nad Moravou - Dražky. „I když jde zatím jen o plány, které by se nezrealizovaly dříve než v roce 2017, ale to je jen můj optimistický odhad, naše zastupitelstvo už s napojením souhlasilo. Přípojka na Tasov by nás vyšla na pět milionů, ostatní náklady by hradily vodovody ze svého,“ řekl k projektu už dřív starosta Jagoš.
Vznik trasy zatím oddalují nedořešené výkupy pozemků a několik dalších věcných břemen.

TOPlist