Lipová alej, která pamatuje i národní obrození, čeká na velkou změnu

Lipová alej, která pamatuje i národní obrození, čeká na velkou změnu
Foto: sal
Uherský Ostroh Zprávy 13 / 06 / 2019

Bezmála 170 let lemuje cestu z Uherského Ostrohu do Moravského Písku na 170 stromů. I když současná politika ministerstva dopravy je proti stromům vysázeným těsně u silnice, v Ostrohu věří, že osud jedné z nejstarších a nejzachovalejších alejí v celé zemi není zpečetěn. Naopak, město společně s Ředitelstvím silnic Zlínského kraje (ŘSZK) plánuje rozsáhlou obnovu. Kdy a za kolik, to jsou zatím ještě předčasné otázky. Jisté však je, že záměr už začíná mít jasné kontury.
„Ano, s městem Uherský Ostroh jednáme. V současné době jsme se dohodli, že se vyhodnotí zdravotní stav celé aleje a zmapuje se výskyt všech druhů živočichů, kteří zde žijí. Následně se navrhne ošetření jednotlivých stromů nebo postupná náhrada těch, jejichž zdravotní stav je už v rozporu s provozní bezpečností,“ přibližuje Bronislav Malý, ředitel ŘSZK.
Co konkrétně má obnova zahrnout, kdy by měla začít a jaké náklady si vyžádá, na to by měla dát odpověď studie revitalizace zeleně, kterou už město zadalo. „Průzkum stále probíhá, takže konkrétní data ještě k dispozici nemáme. Všechno chceme mít hotovo tak, aby město mohlo požádat o dotaci z operačního programu Životní prostředí. Nejzazším termínem je říjen 2019,“ prozradila Eva Zajícová z ostrožského odboru investic a místního hospodářství. „Pokud by nenastal žádný problém a vše by probíhalo hladce, obnova aleje by se mohla uskutečnit do tří let,“ doplnila Eva Zajícová.
I když projekt obnovy ještě nevznikl, předpokládá se, že alej by si měla uchovat nejméně do dalších sta let současnou podobu. Podél silnice dnes stojí bezmála 170 stromů, převážně lip a akátů.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist