Lodníci ignorují zákaz vlnobití. Neznají ho

Lodníci ignorují zákaz vlnobití. Neznají ho
Foto: ilustrační
Strážnice Zprávy 13 / 08 / 2012

Zdá se to být jako vtip, ale lodě nedodržují rychlost stejně jako auta na silnici

V lepším případě poškrábaný lak, v horším promáčklý trup lodi a zranění pasažérů. Baťův kanál, který si na nepřízeň návštěvníků nemůže stěžovat, nenabízí ve dnech strávených na lodi jen pohodu.
„Možná to někomu bude znít jako nadsázka, ale na kanálu to často vypadá jako na silnici. Také za kormidlem se dnes a denně setkáte s agresivními lidmi,“ říká Lukáš Antoš, správce strážnického přístavu a majitel půjčovny lodí. „Výsledkem jsou materiální ztráty a někdy i zdravotní trable způsobené třeba tím, že posádku na rozhoupané lodi zraní padající vybavení kuchyně. Osobně jsem zažil nepříjemné popálení ruky vařicí vodou, které skončilo odvozem do nemocnice.“
Za vším stojí neznalost nebo rovnou ignorace Zákazu vytváření vlnobití nebo sání, což je na vodě stejně závazné nařízení jako na pevné zemi pravidla silničního provozu. Vlny se zvednou jednoduše tak, že kormidelník si chce užít rychlosti a nebere ohled na ostatní plavidla.
Nájemníci lodí neznají pravidla také proto, že na mnohých regionálních cestách s turistickým provozem se nevyžaduje oprávnění k vedení malého plavidla. Naproti tomu například v Chorvatsku, kam místní „kormidelníci“ často míří, je podmínkou k zapůjčení lodi. „My zákazníky musíme upozornit, že Zákaz vytváření vlnobití nebo sání je třeba dodržovat, ale praxe je taková, že jakmile loď zmizí za první zatáčkou, přidá se plyn a jede se naplno,“ pokračuje Lukáš Antoš.
„Při průjezdu strážnickým přístavem to lidi s rychlostí často přehání,“ potvrzuje Jiří Grebeníček, který v přístavu v létě baví turisty v přestrojení za vodníka. „Na projíždějící musím zvednout hlas, naštěstí většina rychlost ubere.“

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace