Lopenické lesy vydaly obra, hřib vážil 1,3 kilogramu!

Lopenické lesy vydaly obra, hřib vážil 1,3 kilogramu!
Foto: Jana Větříšková  /  Pavel Předložil je chlap jak hora, hřib přesto v jeho ruce působil monstrózně.
Lopeník Zprávy 22 / 10 / 2022

Houbaři mají žně! Obří úlovek se povedl Pavlu Předložilovi, který na lopenických Bošáčkách našel hřib dubový, který vážil neskutečných 1,3 kilogramu! „Monstrum“ místním vyrazilo dech, podobný kousek totiž aspiruje na zápis do minimálně České knihy rekordů.

„Lopenické Bošáčky znám jako své boty, čtyřicet let tu máme chalupu, okolní lesy máme prochozené, praváků je letos nevídaná úroda. Že ale narazím na takového obra, to jsem nečekal. Ještě navíc u vyznačeného turistického chodníku,“ svěřil se Předložil, který však jedním dechem dodal, že turisté a houbaři do lokality zavítají jen zřídka. „Je tady pět šest chalup, taková samota, ani k nám nevede oficiální cesta. Do obce je to přes Lopenické sedlo asi čtyři a půl kilometru,“ vysvětlil osmačtyřicetiletý vášnivý houbař, který už našel hřib vážící 500 i 700 gramů, ale 1,3 kilogramu, to je unikum. „Možná jde o největší hřib dubový vůbec, podle dostupných informací na webu totiž doposud nejtěžší, který našli na Slovensku, vážil 1,1 kilogramu,“ poznamenal Předložil.

Hřib dubový patří mezi nejoblíbenější a nejchutnější hřiby, hodí se nejenom na oblíbené řízky, ale perfektně vynikne ve směsích, v omáčkách a polévkách. Skvělý je ale především na sušení, které zvýrazní jeho vůni. „Jelikož se hřib ani nevešel do ledničky, hned jsme ho zpracovali. Kloubouk sušíme, byl v pohodě, nohu jsme ale museli vyhodit,“ prozradil houbař.

Tagy článku

TOPlist