Los Emil si prohlédl Slovácko, vykoupal se v řece Olšavě

Los Emil si prohlédl Slovácko, vykoupal se v řece Olšavě
Foto: HZS MSK  /  Chráněný los evropský se podle ochránců přírody do Česka zatoulal z Polska, putuje na Šumavu.
Uherský Brod Zprávy 21 / 07 / 2025

Jeho putování sleduje celá republika, v týdnu dorazil na Slovácko. Vykoupal se v řece Olšavě, proběhl se Dolním Němčím a zamířil směr Bílé Karpaty… Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, je letní atrakcí. Do Česka se podle ochránců přírody zatoulal z Polska.

„Migrující los evropský před šestou hodinou ranní přeplaval řeku Olšavu v místní části Újezdec a pokračoval směrem na Šumice, Bánov,“ informoval Ferdinand Kubáník, starosta Uherského Brodu, který na svém facebooku sdílel video s Emilem, jak si užívá ranní koupel v Olšavě. „Video mi poslal kamarád a za jeden den mělo 200 tisíc zhlédnutí. Je pro mě překvapením, že se dostal až k nám, je tady poměrně rušná silnice. Ale asi obdivuje krajinu,“ dodal starosta. O několik hodin později zvíře natočili v Dolním Němčí.

Do Česka se podle ochránců přírody zatoulal z Polska, opakovaně byl pozorován na Ostravsku, v posledních týdnech na Zlínsku. „Za měsíc tak urazil více než 130 kilometrů, vesměs velmi hustě osídlenou krajinou, kde překonal řadu překážek. Je pravděpodobné, že půjde jižním směrem. Je fajn, že lidé na jeho výskyt upozorňují, včasné informace o jeho pozorování mohou pomoci předcházet krizovým situacím, jako je třeba srážka s vozidlem,“ prohlásil František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). „Jedná se o mladého samce, podle záznamů pořízených veřejností nevykazuje známky závažnějšího strádání, ale je pravděpodobně ve stresu. Jedná se o volně žijící zvíře s velkou hmotností, zcela jistě není dobré se k němu přibližovat. Ačkoliv patří mezi přežvýkavce, může při překročení kritické vzdálenosti člověka napadnout,“ upozorňuje Jindřiška Jelínková, ředitelka odboru druhové ochrany AOPK, která přivítá informace o jeho pozorování. „Jakékoli rušení nebo pronásledování se snahou ulovit fotku však může jeho napínavou cestu zásadně zkomplikovat a ve finále jej ohrozit na životě. Jedná se o volně žijící zvíře, které prochází krajinou plnou nástrah a pastí. Respektujme jej,“ zdůraznila Jelínková.

Los byl k vidění v průmyslové zóně u Zlína, v Kostelci u Zlína nebo Želechovicích nad Dřevnicí, kde si to štrádoval po hlavní křižovatce… Řidiči si tak užili nečekanou „zvířecí vložku“. „Los se následně usídlil na zahradě jednoho domu, kde si pochutnával na listech stromů. Policisté se jej pokusili zlákat na mrkev, ale zvíře mělo jasno. Jen zelené a bio,“ komentovala neobvyklý zásah Monika Kozumplíková, mluvčí krajské policie.

Los evropský patří mezi největší evropské savce, je zákonem chráněný. Ve střední Evropě byl člověkem vyhuben, během 20. století se sem začal opět šířit z Polska. U nás se vyskytuje už pouze na Šumavě na pravém břehu Lipna. „Pro přežití populace, která čítá maximálně patnáct zvířat, je klíčové, aby ji průběžně posilovali migrující losi z Polska,“ zdůraznil Pelc.

Odchycení losa a jeho bezpečné dopravení na Šumavu ale ochranáři neplánují. Jen v případě nouze, kdyby třeba bylo ohroženo jeho zdraví.

Tagy článku

TOPlist