Lubná nebyla otrávená. Žáby mohly zemřít při páření
Foto: HZS - Zl.kraje
Víkendový úhyn ryb v nádrži Lubná u Korytné nezpůsobila kontaminace vody, ryby lekly kvůli tomu, že se po nasazení do nádrže nedokázaly sžít s novým prostředím. Šlo o sádkové kapry, tedy tržní ryby. V nádrži uhynuly přirozeným způsobem, potvrdil Petr Šimčík, vedoucí brodského oddělení státní správy v oblasti životního prostředí. Vylovili jsme patnáct kaprů s průměrnou váhou dva a půl kilogramu. Protože se v okolí nachází pstruhová voda, procházel jsem i okolí. Ani tady se žádná kontaminace vod nebo půdy nepotvrdila, vše bylo v pořádku, doplnil Šimčík.
Úhyn s podezřením na otravu oznámil náhodný turista v sobotu po 18. hodině. Zásah hasičů však začal až v neděli ráno. Proč? K vodní nádrži vedou převážně polní cesty, které byly po dešti rozbahněné a jsou vhodné spíš pro cyklisty. Velitel zásahu proto rozhodl, že se na místo hlášené události půjde pěšky, odpovídá Roman Žemlička, inspektor krajských hasičů. Skupina dorazila k hrázi asi po desetiminutové chůzi. Už za tmy se pak pokusila najít zdroj znečištění, ale bez úspěchu. Operační důstojník proto kontaktoval Českou inspekci životního prostředí v Brně s tím, že šetření začne vzhledem k místním podmínkám až následující den ráno.
I když policie původně přijala zprávu, že kromě ryb plavou na hladině také těla mrtvých žab, tento úhyn se nepotvrdil. Na hladině plavaly jen dvě žáby, které měly rovněž uhynout přirozeně. O žádném větším počtu mrtvých žab nevíme, sdělila Milena Šabatová, mluvčí hradišťské policie.
Petr Šimčík si při prohlídce přehrady všiml většího počtu nakladených vajíček skokanů. Je možné, že při páření došlo k utonutí některých samiček. Nestává se to často, ale občas můžeme pozorovat při páření úhyn samic. Je to způsobené tím, že hodně samečků bojuje o jednu samici, drží ji pod vodou delší dobu a ta pak následkem nevynoření bez nádechu uhyne. Ale to je jenom můj pohled na věc, doplnil.