Majitelé pozemků bojkotují obchvat

Majitelé pozemků bojkotují obchvat
Foto: ceh
Kněžpole Zprávy 23 / 12 / 2010

Obchvat průmyslové zóny v Kněžpoli je v nedohlednu. Jeho výstavba ztroskotává už na výkupu dotčených pozemků. Zastupitelé se zatím marně snaží přesvědčit hrstku majitelů, kteří si postavili hlavu a nechtějí o prodeji slyšet. A přitom je obchvat pro většinu obyvatel prioritou číslo jedna, neboť intenzita dopravy v obci už překročila únosnou mez.
„Kolik lidí odmítá prodat? Spočítáme je na prstech jedné ruky,“ krčí rameny Petr Knot, starosta Kněžpole. „Je smutné, že třeba jedinci, kterým se obchvat nelíbí, protože auta přivede sedmdesát metrů od jejich domu, brzdí výstavbu, jež desítkám rodin zajistí, že jim nebudou jezdit auta čtyři metry od obydlí.“
?Obec už má na část potřebných pozemků uzavřené smlouvy o smlouvách budoucích, ale bez souhlasu rebelů se nehne z místa. „Samozřejmě existují možnosti, jak se některým pozemkům vyhnout, ale v žádném případě ne všem,“ říká Knot. Kněžpolští mají možnost pozemky vyvlastnit, ale to je běh na ještě delší trať... „O vyvlastnění neuvažujeme. Vyvolalo by to zlou krev a navíc podobné akce často končí až u ústavního soudu, tudíž se táhnou léta,“ říká po zkušenostech z právnické praxe starosta. V rukávu má však trumfové eso... „Jako jedinou cestu vidím konfrontaci obou názorových skupin občanů. Když někteří lidé nepochopí argumenty obce, postavíme je proti názoru většiny,“ prozradil Knot.
Obchvat, jehož rozpočet může atakovat hranici 20 milionů korun, by přitom možná obec nestál ani korunu. „Podmínkou výstavby je pochopitelně získání dotace, obecní rozpočet je totiž jen osm milionů. Kdybychom byli úspěšní, zbytek si pak možná rozdělí firmy, které sídlí v průmyslové zóně. Už máme jejich předběžný souhlas,“ vysvětlil starosta. „Obchvat je nutností. Jsme proto připraveni se na jeho výstavbě finančně podílet,“ potvrdil Petr Suchánek, spolumajitel betonářské firmy.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace