Májku podřízli zelenáči, poničili obecní majetek

Májku podřízli zelenáči, poničili obecní majetek
Foto: Facebook  /  Májku stavělo jedenáct místních hasičů a tři dobrovolníci, aby udrželi tradici a předali zvyk mladším generacím. Teď pátrají po pachatelích.
Osvětimany Zprávy 09 / 05 / 2023

I když je kácení máje ještě daleko, v Osvětimanech už mají „hotovo“. Jejich máj se totiž stala terčem nenechavců, kteří ji jen pár hodin po postavení podřízli motorovou pilou. A ještě přitom poničili majetek městyse. Starosta Aleš Pfeffer útok označil za akci zelenáčů.

„Podříznout májku není žádná sranda. Když to někdo neumí, je to nebezpečné. Májka spadla na parkoviště na náměstí, měli štěstí, že tam zrovna nestálo žádné auto. Takhle to určitě shodit nechtěli,“ je přesvědčený Pfeffer.

Když se asi hodinu po půlnoci ozvala rána jako z děla, jen málokoho neprobudila ze spaní. Jeden z místních neváhal a vyběhl na náměstí, kde zmerčil partičku lidí. „Jak jej uviděli, naskákali do dvou aut a zmizeli. Ani vršek májky nevzali,“ pokračoval starosta, který sice nemá k dispozici registrační značky vozidel, ale podle jejich popisu má tušení, "odkud vítr vane“. „Kamery na náměstí bohužel nemáme, ale když je dohledáme, vyzveme je k uhrazení škody,“ vzkázal Pfeffer. Padající májka totiž zničila odpadkový koš. Pořízení nového, včetně instalace, přijde odhadem na tři tisíce korun.

V Osvětimanech útok na májku odsuzují. Už totiž ani zdaleka nejde o dřívější tradici, kdy ji strážili odvedenci, a když neuhlídali, „vykupovali“ ji zpět za flašku slivovice. „V posledních letech se už tradice nikde neudržuje, jen občas čelíme podobným výpadům,“ kroutí hlavou Pfeffer.

Třebaže májka pocítila ostří motorové pily, o symbol lásky, plodnosti a mládí v Osvětimanech úplně nepřišli. „Jelikož nám zdobený vršek zůstal, vztyčili jsme jej na torzo májky,“ vysvětlil starosta.

Smutnou zkušenost mají i ve Zlechově. "Je smutné, když májku někdo sundá, aniž by byla někým hlídaná. Doby, kdy se kradly a "odvedenci" je hlídali, jsou totiž dávno pryč. Věřím ale, že hrdinové v sobě mají trochu čistého svědomí a přihlásí se přímo na obecní úřad," vyzval pachatele na facebooku Ondřej Machala, starosta Zlechova.

Tagy článku

TOPlist