Máme nabídky od soukromých investorů, ale čekáme na tah města

Máme nabídky od soukromých investorů, ale čekáme na tah města
Foto: archiv  /  Františkán Jeroným František Jurka
Uherské Hradiště Zprávy 19 / 01 / 2021

„Když Uherské Hradiště nabídku nepřijme, poohlédneme se po jiném kupci. Ostatně, nabídky od soukromých investorů už máme,“ uvedl Jeroným František Jurka z Provincie bratří františkánů v exkluzivním rozhovoru pro DOBRÝ DEN S KURÝREM.

Město má na stole oficiální nabídku na odkup františkánského kláštera a sousedních pozemků. Co je důvodem prodeje?

Hlavně už nejsme schopni budovu sami využít pro náš život i službu, z tohoto pohledu je pro nás spíše břemenem. Zvlášť, když jsme dostali zprávu, že současný uživatel Státní okresní archiv Uherské Hradiště nám už nemůže zaručit její další využití i po skončení nájemní smlouvy (vyprší v roce 2025 - pozn. autora).

Ještě před nabídkou městu jste kontaktovali stát, přece jen jde o kulturní památku…

Ano, právě proto, že jde o významnou památku a zároveň kus naší historie, hledáme partnera, který bude garantem dobré péče i využití objektu kláštera. I proto jsme nejprve s nabídkou prodeje oslovili stát, konkrétně ministerstvo vnitra, protože okresní archiv je jeho organizační složkou.

Ale zjevně jste nepochodili…

Ministerstvo nejdříve projevilo zájem, ale nakonec nabídku nevyužilo.

Za jakých podmínek jste městu klášter i pozemky nabídli? Údajně jde o částku kolem 40 milionů korun…

Město Uherské Hradiště je pro nás partner, kterého rovněž považujeme za záruku dobrého využití budovy kláštera. Nechali jsme si zpracovat znalecký posudek odhadu ceny, ze kterého jsme vycházeli. Částka, za kterou jsme městu objekt i pozemky nabídli, odpovídá verdiktu znalce. Znalecký odhad si vypracovalo rovněž město a částky se nijak zásadně neliší.

Je součástí případné dohody i památkový mobiliář?

Ano, městu jej darujeme. Jsme totiž přesvědčeni, že o něj také bude dobře pečovat a vynasnaží se, aby zůstal i nadále přístupný i široké veřejnosti.

Jak dlouho má město na rozmyšlenou? Kdy nabídka pozbude platnosti?

Otázku prodeje chceme samozřejmě vyřešit co nejdřív. Je pro nás prioritou. Jednání probíhají už déle než rok, proto očekáváme, že město se k nabídce vyjádří na nejbližším jednání zastupitelstva (15. února - pozn. autora).

Když město odmítne, co dál?

Nezbyde nám nic jiného, než hledat zájemce o koupi objektu i pozemků v soukromé sféře. 

Údajně už existuje nabídka na odkup od soukromého investora, je to tak? Jde pouze o jednu nabídku?

Je to pravda, máme i nabídky od dalších investorů, ale kvůli ochraně jejich soukromí nechceme údaje zatím konkretizovat.

Františkáni si tedy v Uherském Hradišti za každých okolností nechají už pouze kostel Zvěstování Panny Marie?

Kostel není na prodej. I nadále bude sloužit věřícím i všem obyvatelům města a současně jsou v Uherském Hradišti naši bratři, kteří bydlí v domě na Mariánském náměstí hned vedle kostela. Je to sice jiný právnický subjekt (Františkáni v Uherském Hradišti), ale patří pod naši provincii jako jedna její složka. Dům je pro život i službu bratří zcela dostatečný.

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist