Maminka dvojčátek bojuje s leukémií, dává šanci i ostatním

Maminka dvojčátek bojuje s leukémií, dává šanci i ostatním
Foto: archiv Barbory Halodové
Polešovice Zprávy 28 / 04 / 2015

Její životní vlak loni v létě vykolejil. Barbora Halodová z Polešovic slyšela od lékaře krutou zprávu: „Máte akutní formu leukémie.“ I když se zpočátku svěřila jen nejbližší rodině, nakonec se vrhla do veřejného boje se zákeřnou nemocí. Vlna solidarity jí vyrazila dech, registr dárců kostní dřeně se dodnes nafoukl o 460 jmen. A další stále přibývají.
Akutní leukémii jí lékaři diagnostikovali v červenci, předtím žádnou vážnou nemocí netrpěla. Byla naprosto zdravá. Jenže pak přišel šok. „Když jsem byla unavená a na kašel mi nezabrala antibiotika, krevní testy odhalily leukémii. Život se mi převrátil naruby,“ přiznává čtyřiatřicetiletá maminka pětiletých dvojčátek Barunky a Olinky. „Člověk si pak ještě víc uvědomí, že zdraví je nejdůležitější. Na ničem jiném vlastně nezáleží,“ pokračuje statečná žena, která se nejdříve s onemocněním svěřila jen rodině. „Nechtěla jsem nikoho obtěžovat a navíc jsem si vždycky chránila soukromí. Ale nakonec jsem změnila názor, protože o nemoci se stále poměrně málo ví. Bylo to těžké rozhodnutí, ale dnes vím, že nejlepší,“ říká Halodová.
Její odvaha zvyšuje šanci na záchranu nejen jejího života, ale i dalších nemocných. „Leukémie může zasáhnout každého a bez pomoci ostatních se neobejde. Čím víc lidí v registru, tím větší šance na uzdravení. Věřím, že aspoň několik lidí, kteří se zapsali, se stane vhodnými dárci. Kdyby zachránili jen jediný život, má to smysl,“ je přesvědčená Halodová.
Její osud vyvolal obrovskou vlnu solidarity. Kamarádi založili na Facebooku speciální stránku, natočili video a rozjeli kampaň, která do ordinací přivedla už skoro 500 lidí, potenciálních dárců kostní dřeně. Ve skutečnosti se jim však obvykle stává zhruba jeden ze 120 přihlášených. „Věděla jsem, že máme úžasné kamarády, ale že jich je tolik, mě překvapilo. Moc si vážím všech, kteří se do registru zapíšou, což rovněž není jednoduché rozhodnutí,“ říká Halodová, která je silně věřící.
Kdo chce pomoci, má šanci třeba zítra od 6 do 7 hodin a od 11 do 14 hodin v Uherskohradišťské nemocnici. Vhodnými dárci jsou lidé od 18 do 35 let. Zápis do registru obnáší pouze odběr malého množství krve a vyplnění formuláře.

autor: PETR ČECH
TOPlist