Mařatice a Sady se zazelenají, ožije třešňová alej
Foto: Jan Pášma / Radnice v Uherském Hradišti na podzim vysadí v Mařaticích a Sadech 74 stromů za bezmála 600 tisíc korun.
Radnice v Uherském Hradišti na podzim vysadí v Mařaticích a Sadech 74 stromů za bezmála 600 tisíc korun. V místních částech zapustí kořeny převážně domácí druhy listnatých dřevin, včetně ovocných. Součástí výsadby je i vznik nové třešňové aleje u Výšiny svatého Metoděje.
„V obou částech vysadíme po sedmatřiceti stromech, hlavně javory, lípy, třešně, mandloně, jabloně a slivoně. Jen v menší míře dřeviny, které nejsou domácího původu, ale dobře snáší městské prostředí, například jerlíny a jírovce,“ prozradil Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice. „S výsadbou počítáme spíše roztroušeně po několika kusech v různých lokalitách katastrů, větší počet stromů na jedné parcele vysadíme pouze v nové třešňové aleji, která povede od Výšiny svatého Metoděje směrem k ulici Nad Žlebem,“ upřesnil Čestmír Bouda, místostarosta Uherského Hradiště.
Sadaři doplní i mladou alej třešní na ulici Sadové. Z ostrůvků mezi parkovacími místy před zimním stadionem zmizí proschlé jeřáby, které nahradí jerlíny. „Jsou odolnější vůči extrémním podmínkám stanoviště, do svahu podél ulice 1. máje pak vysadíme mandloně a slivoně, které doplní stávající porosty ovocných dřevin,“ dodal Pášma.
I když ozelenění místních částí přijde na bezmála 600 tisíc korun, radnice zaplatí zhruba jen třetinu nákladů. Z ministerstva životního prostředí totiž získala dotaci 428 tisíc. „Je určená jen na nákup stromů a pomocného výsadbového materiálu, z vlastních prostředků tak uhradíme výsadbu,“ vysvětlil Bouda.
Obnova zeleně podle mluvčího ve městě probíhá kontinuálně, je vysazována samostatně i v rámci jednotlivých investičních akcí. „Stále platí, že za každý pokácený strom nejméně jeden další vysadíme, nicméně v rámci možností využíváme každé investiční akce k obnově zelených ploch, případně vysazujeme stromy. Velmi kladný ohlas veřejnosti mají i výsadby květinových pásů,“ poznamenal starosta Stanislav Blaha.
Radnice v posledních dvou letech vysadila v Mařaticích a Jarošově i několik interakčních prvků - pásů zeleně, jejichž hlavním přínosem je zadržení vody v krajině, protierozní funkce a zlepšení možnosti migrace živočichů.