Masopustní mečové tance míří na prestižní seznam
Foto: Kateřina Mahďáková / Mužské mečové tance jsou součástí masopustních obchůzek na Uherskobrodsku.
Masopustní mečové tance z Uherskobrodska rozšíří národní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury, na kterém už figurují Jízdy králů na Slovácku, Slovácký verbuňk nebo Tradiční hody s právem na Uherskohradišťsku. Iniciativu Slováckého muzea v Uherském Hradišti už podpořil Zlínský kraj.
„Tradice mužských mečových tanců je dodnes neoddělitelnou součástí každoročních masopustních obchůzek na Uherskobrodsku, které patří mezi nejrozšířenější obyčeje zvykoslovného cyklu. Ojedinělý statek lidové kultury se zachoval v původní podobě především právě na Uherskobrodsku, kde se tradice tanců spojených s masopustními obchůzkami udržela pouze ve třech obcích - Strání, Komňa a Bystřice pod Lopeníkem,“ vysvětlil nominaci na prestižní zápis Ivo Frolec, ředitel uherskohradišťského Slováckého muzea, s tím, že společným prvkem je starobylá řetězová a kruhová forma tance.
Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky spravuje Národní ústav lidové kultury ve Strážnici. Iniciativu muzea už posvětil Zlínský kraj. „Souhlasné stanovisko kraje je podmínkou zapisu. Smyslem iniciativy je nejen zvýšení prestiže, ale také docílení maximální možné ochrany a podpory unikátního kulturního dědictví,“ prohlásila Zuzana Fišerová, krajská radní pro kulturu.
Prestižní seznam aktuálně čítá 30 položek, Zlínský kraj má čtyři zástupce: Slovácký verbuňk, Jízdy králů na Slovácku, Valašský odzemek a Tradiční hody s právem na Uherskohradišťsku. Slovácký verbuňk a jízdy králů rovněž figurují na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.