Máte opar? Tak to musíte domů
Foto: MARKÉTA ŠVEHLÍKOVÁ / Dalibor Chovanec patří v regionu se 44 odběry krve k rekordmanům.
Dárce krve = stoprocentní zdraví. I zdánlivá maličkost, opar na rtu nebo překonání krátkého nachlazení, vás spolehlivě zastaví na cestě za dobrým skutkem. Darovat krev totiž může jen člověk se stálým zdravím. Také proto se musí každý pravidelný i náhodný dárce podrobit na transfúzním oddělení nejprve důkladné kontrole. Tu obstará 10 mililitrů krve odevzdané pro laboratorní zpracování. Pokud je výsledek v normě, samotný odběr pak představuje dalších 450 mililitrů krve.
Dárcovství má vlastně i tu výhodu, že jste neustále zdravotně kontrolován. Kromě odebrání vzorku krve navíc musíte před každým odběrem vyplnit i podrobný dvoustránkový dotazník, kde se zkoumá také rodinná anamnéza nebo třeba momentální zdravotní výkyvy. Když se objeví, krev v takovém okamžiku darovat nemůžete, přibližuje Dalibor Chovanec z Uherského Brodu. Třiačtyřicetiletý stolař patří v regionu k rekordmanům. Krev daroval v krajské Nemocnici T. Bati už po čtyřiačtyřicáté. Za 40. odběr získal nedávno zlatou medaili profesora Jana Janského.
Zatímco v Česku je nejběžnějším typem krve skupina A, v žilách Dalibora Chovance koluje na světě nejčastější typ 0. Dárcem je už přes patnáct let. A nebýt kolegy z práce, možná by se jím ani nestal. Jako mladý kluk jsem to tehdy bral tak, že budu mít den volna, říká Dalibor s úsměvem, ale jedním dechem dodává: Postupem času jsem samozřejmě ten přístup přehodnotil. Říkám si, že když mohu pomoci, pomůžu. Nikdo z nás neví, kdy tu pomoc bude sám potřebovat.
Na odběry jezdí do Zlína čtyřikrát ročně. I když už je mazák, stejně je prý před každým dalším odběrem trochu nervózní. Odběr půl litru krve působí na každého trochu jinak, někdy se člověku může točit hlava, může mu být chvíli i nevolno, záleží na každém jedinci i na jeho momentálním rozpoložení.
Jedno vím ale jistě: dokud mi bude sloužit zdraví, na odběry budu chodit dál, řekl Dalibor Chovanec.