Matky se zlobí, podpora nebude

Matky se zlobí, podpora nebude
Uherské Hradiště Zprávy 18 / 09 / 2010

V šoku zůstaly maminky, které se přihlásily do projektu zlínského úřadu práce Šance pro rodiče. Slibovaná dotace pro zaměstnavatele v případě, že jim po absolvování nabídne pracovní místo, je totiž minulostí. Balík peněz na dotovaná místa z Evropského sociálního fondu (ESF) je už vyčerpaný. Úřad práce sice hledá náhradní řešení, finanční podpora ale bude výrazně nižší.
„Ještě před týdnem na informační schůzce jsme jasně slyšely, že podpora pro zaměstnavatele platí. Už jsem měla domluvenou práci, jenže bez dotace mám smůlu,“ zlobí se jedna z maminek. „A nejhorší je, že nás nechali podepsat smlouvy a o změně pomlčeli. Že už žádná dotace nebude, jsme se dozvěděli až úplně náhodou. Vůbec se nedivím, že spousta maminek chtěla ještě vycouvat. Ale obávaly se, že je vyřadí z evidence úřadu práce,“ dodává Kateřina Slováková ze Starého Města.
Šance pro rodiče je projekt Úřadu práce ve Zlíně, který vznikl v roce 2008. Zapojit se do něj mohou dlouhodobě nezaměstnaní, kteří pečují o dítě do patnácti let. Jeho absolventi se stávali doslova hitem pro zaměstnavatele, spolu s nimi totiž získávali příspěvek na mzdu ve výši 12 tisíc korun po dobu 8 měsíců. Jenže dnes už je všechno jinak. Jistou nemají ani korunu... „O žádné změně nevím. Je to pro mě stejné překvapení jako pro maminky,“ reagovala Andrea Bartko, která má na uherskohradišťském úřadu práce na starosti projekty ESF.
Problém je podle mluvčí zlínského pracovního úřadu Miriam Majdyšové v omezeném balíku peněz na dotovaná místa. „Projekt Šance pro rodiče je určen pro 228 lidí ze Zlínského kraje, jenže pouze sedmapadesát dosáhne na dotované zaměstnání. A jelikož už projekt běží druhým rokem, limit je vyčerpaný,“ vysvětlila Majdyšová. Úřad práce ve Zlíně si však uvědomuje, že pro maminky může novinka znamenat nepříjemnou komplikaci. „Je jasné, že pro zaměstnavatele už nejsou tak atraktivní,“ připouští Majdyšová. „I proto hledáme náhradní řešení v podobě jiných finančních zdrojů. Jako nejpravděpodobnější se jeví podpora v rámci aktivní politiky zaměstnanosti,“ dodává. Jenže aktuálně zlínský úřad práce nabízí 13,5 tisíce jen na tři měsíce, což je pro případné zaměstnavatele podstatně menší lákadlo... „Aspoň nás třeba vezmou na zkušební dobu,“ říká ironicky Slováková. Pokud ano, maminky získají opět nárok na podporu v nezaměstnanosti.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace