Maturita z průměru známek? Nápad se ujal, ale na Slovensku!
Foto: iDobryDen.cz
Český nápad vyřešit problém s maturitami jejich zrušením a výslednou známku z maturitních předmětů vypočítat jako průměr ze známek, které student dostal v minulých ročnících, se nakonec přece jen ujal. Zatímco u nás pandemií a distanční výukou vystresovaní studenti k maturitám půjdou, slovenský ministr školství Branislav Gröhlich má jasno. Slovenští studenti nakonec získají vysvědčení po česku. Písemné ani ústní maturity na Slovensku nebudou. Ministr to vysvětlil mimo jiné také tím, že studenti jsou v abnormálním stresu. Kvůli mimořádné situaci musíme přijímat mimořádná opatření, vysvětlil Gröhlich v deníku Sme.
A jak to bude u nás? Školy se připravují na klasický způsob maturit. Jenomže: skutečné obnovení výuky na základě urychleně přijatého zákona na školách nenastane. Od 11. května se formou takzvaných konzultací vrací jen studenti závěrečných ročníků. Nejde tedy o plošný návrat a v tom může být problém. Podle senátora Zdeňka Hraby, který se problémem zabývá, a jemuž píší i studenti ze Slovácka, hrozí i soudní spory.
A důvod? Zákon neříká nic o možnosti, že se školy otevřou pouze studentům maturitních ročníků.
Ministerstvo tak podle Hraby obchází vlastní zákon a otevírá cestu k řadě soudních sporů. Studenti se nesmí stát oběťmi alibismu a nečinnosti ministerstva školství. Poslední, co studenti a jejich rodiče teď potřebují, jsou soudní spory, či dokonce právní zpochybňování jejich zkoušek, říká senátor Hraba. Řešení je přitom podle něj jednoduché. A uvádí příklad ze Slovenska. Udělí tam maturitní vysvědčení na základě průměrů známek v posledních ročnících. A to i proto, aby nebyli čeští studenti v nevýhodě oproti svým budoucím slovenským spolužákům na našich vysokých školách, doplňuje Hraba s tím, že pro takové řešení by stačilo, aby ministerstvo nepokračovalo ve hře na nástup do škol, který stejně fakticky nenastane.