Medvěd se vrátil! Na selfie zapomeňte

Medvěd se vrátil! Na selfie zapomeňte
Foto: web  /  ilustrační foto
Uherskobrodsko, Březová, Strání Zprávy 03 / 06 / 2020

Na pomezí se Slovenskem se po roce znovu toulá medvěd

Jako by se vrátil čas o rok zpátky, v lesích na pomezí se Slovenskem se znovu toulá medvěd. Tentokrát ho v noci na 11. května zachytila fotopast umístěná v kopcích mezi Březovou a Stráním-Květnou. Zatímco v polovině loňského května se poprvé objevil v Lopeníku, pak u Starého Hrozenkova a podle stop doputoval až do brodských Rubanisek a také k Hornímu Němčí, osud letošního „fotoúlovku“ je zatím neznámý.

Podle Martina Tomeška z Agentury ochrany přírody ale není důvod k senzaci, natož panice. „Medvědi do Bílých Karpat vždy patřili a jejich výskyt není nic výjimečného. Je jich tady víc, nejde o žádnou senzaci,“ říká ochranář. Jestli fotopast zachytila medvědího samce, nebo samici, to podle Martina Tomeška ze snímku spolehlivě poznat nelze. Stejně tak nelze určit stáří ani odhadnout hmotnost zvířete. „Fotografie není příliš kvalitní,“ vysvětlil.

V případě, že lidé v lese na medvěda narazí, neměli by se s ním fotit. „V žádném případě by se nikdo neměl pokoušet pořizovat s medvědem selfie a držet se v jeho blízkosti. Medvěd je sice plaché zvíře a kontaktu s obvykle hlučnými lidmi se raději vyhne, ale nikdo nemůže předem vědět, v jakém rozpoložení se zvíře právě nachází,“ upozorňuje Martin Tomešek. A právě proto neexistuje žádné obecné pravidlo, jak se v případě setkání s medvědem chovat. „Když už by se stalo, že se medvěd před vámi objeví, je nutné zachovat klid a vycouvat. Samec může hledat samici, žrádlo nebo je samice březí. To všechno může setkání zkomplikovat. Nejjednodušší je tedy vyklidit pole,“ shrnul ochranář.

autor: JAROSLAV CHUDARA

Tagy článku

TOPlist