Měřiče rychlosti mění místa. Budou i v centru?

Měřiče rychlosti mění místa. Budou i v centru?
Foto: ara
Bojkovice Zprávy 26 / 11 / 2013

Jako by se v Bojkovicích vrátil čas do doby, kdy byla v obcích ještě povolena maximální rychlosti 60 kilometrů za hodinu. Místní silnice se sice nemění v závodní dráhu, avšak měření, která si obec zavedla na dvou kontrolních místech v únoru sama, hovoří jasně. Celkem 85 procent řidičů projelo sledovanými úseky „šedesátkou“. „A zbývajících patnáct procent pak buď menší, nebo větší rychlostí,“ říká starosta Petr Viceník. Údaje, které se sbíhají přímo v jeho kanceláři, jsou k dispozici dopravní policii i veřejnosti na Facebooku.
I když je rychlost na měřených úsecích vyšší, starosta hovoří o celkovém zklidnění dopravy. „Je jasné, že v nočních hodinách leckdo šlápne víc na plyn, obzvlášť když má před sebou prázdnou silnici. Ale počet rekordmanů - v první polovině roku jsme naměřili čtyřem řidičům průjezd rychlostí nad 110 kilometrů za hodinu - se naštěstí nezvyšuje,“ podotkl Petr Viceník.  
Bojkovičtí postavili ukazatele rychlosti původně na vjezdu do města od Krhova a Uherského Brodu v ulici Nádražní. Po několika měsících otočili měřič v Nádražní do protisměru a druhý ukazatel umístili do ulice Pitínská.
„Výhodou je, že přesun nás ve vlastní režii stojí kolem tisícikoruny. Kdyby ve městě byly semafory s radarem, který volí barvu podle rychlosti, tak by musely stát na pevném místě,“ vysvětluje starosta Petr Viceník. „Původně jsme o statických semaforech uvažovali, ale nakonec jsme se rozhodli jinak. Semafor přece jen zablokuje i slušné řidiče. Takto můžeme polohu měřičů měnit podle svého. Vše přitom konzultujeme s policií, která například radí, aby se při další změně umístil jeden z měřičů přímo do města.“
V Bojkovicích si nedělají iluze, že jim radary pomohou řidiče vychovat k ohleduplné jízdě podle pravidel. „Jistě, všelék to není. Kdo chce jezdit rychle, jen tak se nezmění. Na druhou stranu, pokud na vás bliká nepřiměřená rychlost, k celkovému zklidnění provozu to přispěje,“ shrnul starosta.
V Bojkovicích budou s měřením pokračovat i v novém roce. Do konce toho letošního už radary zůstanou na svých místech. „Zima a sníh celkově rychlost dopravy snižují, s měřením ale jistě neskončíme,“ řekl Petr Viceník.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace