Mery nezničí choroby ani vosy

Mery nezničí choroby ani vosy
Foto: sal
Polešovice Zprávy 10 / 11 / 2015

Jmenuje se Mery, její rodiče jsou Lakhegyi mezes a Muškát moravský. Porod však nebyl vůbec jednoduchý, trval šest let. Ale výsledek stojí za to. Nová odrůda vinné révy z „dílny“ Šlechtitelské stanice v Polešovicích se v září dočkala zápisu do Státní odrůdové knihy. Její šlechtění začalo už v roce 1994 a autoři ji označují jako víno pro třetí tisíciletí.
Nejnovější hvězda Mery je už osmou odrůdou vyšlechtěnou v Polešovicích, je odolná proti houbovým chorobám a má pevnou slupku, která zabrání napíchávání bobulí vosami a včelami. „Odolnost vůči chorobám a bodavému hmyzu má po maďarské odrůdě, vzhled, aroma a slibnou budoucnost zase po otci - Muškátu moravském. Bobule jsou větší než u muškátu a rovněž dozrávají později, až v druhé polovině října. Hrozny tak vydrží na keřích až do listopadu,“ prozradil při první sklizni Mery Zdeněk Habrovanský, jednatel Šlechtitelské stanice v Polešovicích, který společně s Aloisem Tománkem vysadil první semenáčky nové odrůdy už před 21 lety. „Nakřížili jsme řadu odrůd, postupně je sledovali a každoročně vyhodnocovali, až se nám jako velmi zajímavá jevila kombinace Lakhegyi mezes s Muškátem moravským. Měla totiž několik předností, ať už jde o odolnost proti perenospoře, botritidě nebo pevnou slupku,“ připomněl Habrovanský. Název vymyslel jeho kolega Alois Tománek. „Má rád jméno Marie, které přenesl do anglické podoby a název ponechal ve fonetické podobě. I když to byl původně jen pracovní název, nakonec jsme jej nové odrůdě ponechali,“ prozradil Habrovanský.
Šlechtitelská stanice Polešovice vyšlechtila už osm odrůd, jejich největším úspěchem je Muškát moravský, který byl vyšlechtěný jako první v roce 1987 a dnes se pěstuje na 400 hektarech. Po něm přišli na svět Olšava, Amos, Vitra, Pola, Sevar, Floriánka a letos 25. září Mery. Stanice hospodaří na 15,9 hektarech vinic, pěstuje na 300 různých odrůd, klonů a novošlechtění. A mezi nimi jsou i další možní adepti na zápis do Státní odrůdové knihy - Muskana nebo Trasonia.

autor: PETR ČECH
TOPlist