MESIT 70 - Cesta historií: Hradišťan v Hradišťanu
Foto: MESIT / Stejný název jako výrobce leteckých přístrojů nesl i folklorní soubor Hradišťan, jehož byl předchůdce MESITu v polovině minulého století zřizovatelem
Hradišťan v Hradišťanu
Slovácko je kraj bohatý na kulturu a tu pod svá křídla převzal výrobní závod hned po svém vzniku. V roce 1955 přešel do Závodního klubu podniku Hradišťan stejnojmenný folklorní soubor, který už měl tehdy vysoký kredit.
Do souboru přešla některá děvčata ze závodního pěveckého kroužku a dívčí složka nabrala na síle. Jednáním s nadřízenými orgány se podařilo získat prostředky na mzdu pro tehdejšího primáše Jaroslava Staňka a Marii Plachou.
Další zájmové aktivity se rozvíjely s rostoucím počtem zaměstnanců a vznikaly nové kroužky. Později převzal mladý podnik prostory restaurace U Burešů, kde po adaptaci vznikl nový závodní klub. Z bývalé restaurace se stěhoval po dostavění prvního patra administrativní budovy v mařatickém areálu, kde vznikl vedle nových kluboven i velký sál s kapacitou 500 diváků. Novou fotokomoru získal i fotokroužek, který na oplátku velmi zodpovědně dokumentoval život v rozvíjejícím se závodu. Úspěšný byl také výtvarný a divadelní kroužek. Závodní klub v tehdejší Mikrotechně se stal centrem kulturního dění v celých Mařaticích a zanedlouho je přerostl.
Závodní klub Mikrotechny se sloučil se Závodním klubem kunovického LETu a pod názvem Sdružený závodní klub se stěhoval na Mariánské náměstí v Uherském Hradišti a později i do prostor Reduty. Definitivní domov našla zájmová a kulturní činnost leteckých závodů v roce 1986 v novém Domu kultury (dnešní Klub kultury), který byl postaven nedaleko dnešního Masarykova náměstí. Investorem významné stavby byl MESIT.