Město bez náměstí? V Bojkovicích už 650 let

Město bez náměstí? V Bojkovicích už 650 let
Foto: MÚ Bojkovice  /  Jedna z možných podob bojkovického náměstí
Bojkovice Zprávy 25 / 04 / 2013

Nelze si toho nevšimnout. Přijedete do města, ale na dotaz „kudy do centra“ vám odpoví každý jinak. To je případ Bojkovic, kde se za centrum považuje kuriozně i prostranství před hasičskou zbrojnicí. „Není to příjemné, ale je to tak. Bojkovice jsou městem 650 let, ale náměstí stále nemají. Zasloužíme si ho,“ říká starosta Petr Viceník, který je na straně stále větší skupiny nespokojených obyvatel.
Dobrou zprávou je Viceníkovo ujištění, že stavět se začne, i kdyby se potřebná evropská dotace na městském účtě neobjevila. „Půjdeme do toho i za své, stavět chceme na etapy. Ta první by měla stát 13 milionů. O druhé, do níž patří vznik dětského hřiště, ještě zcela jasno nemáme. Avšak tady bychom chtěli použít jiný dotační titul než Regionální operační program,“ prohlásil. Právě změny pravidel při rozdělování z tohoto programu vrátily Bojkovické o desítky měsíců zpět. Město mělo už loni na výběr celkem sedmnáct variant řešení. Podobu historicky prvního náměstí, které by se mělo nacházet poblíž radnice, vypracovali studenti brněnské Fakulty architektury VUT.
„Jenomže celý schvalovací proces se letos vrátil překvapivě na úplný začátek. Nové žádosti se podávaly do konce letošního března, „ROP“ je vyhodnotí v červnu nebo v červenci. Pokud uspějeme, pak nastane soutěž na dodavatele stavby,“ vysvětluje Petr Viceník.
Hlavní práce by se podle něj mohly uskutečnit příští rok. „Do poloviny roku 2015 by pak mohlo být hotovo,“ plánuje.
Bojkovické náměstí má mít klasickou podobu, která spojuje zóny pro oddech i pořádání kulturních a společenských akcí. Tmelicím prvkem má být řeka Olšava, která městem protéká.

TOPlist