Město se chce zaměřit na zvelebení malých veřejných prostor
Foto: iDobryDen.cz
Rozbité lavičky, rezavá zábradlí či odpadky v parčíku. Takové věci znepříjemňují život lidem na mnoha místech Uherského Hradiště. A právě pro tyto lidi má nyní dobrou zprávu místostarosta Stanislav Blaha. Radnice by se podle jeho návrhu měla soustředit právě na zlepšení malých veřejných prostranství, jako jsou různé parčíky, vnitrobloky či zákoutí města.
Úpravu okolí může zaplatit místní komise
A pro aktivní lidi, kteří jsou ochotni něco pro své okolí udělat, je zpráva ještě lepší. Jejich projekty na zvelebení okolí se mohou uskutečnit za finanční pomoci města, a to prostřednictvím místních komisí, které pro takovéto aktivity disponují rozpočtem v řádech statisíců až miliónů korun ročně. K místním komisím mohou tedy lidé směřovat svoje podněty a návrhy na úpravy okolí.
Podle představitelů radnice lze očekávat, že pokud budou lidé se svou lokalitou spokojení, budou se o své okolí také lépe starat a vážit si ho. Příkladem může být Vinohradská ulice - dříve byla kolem silnice samá lebeda, ale po její rekonstrukci je vše udržované, aniž by to muselo řešit město, uvedl Vladimír Moštěk, vedoucí ekonomického odboru.
Na problémová místa ukáže unikátní aplikace
Takových míst, kde by bylo třeba něco opravit, uklidit či odstranit, je ve městě mnoho. Stanislav Blaha proto přichází s originálním řešením pro to, aby město mělo co nejrychleji k dispozici informace o aktuální situaci. Navrhuje dát lidem k dispozici jednoduchou aplikaci pro mobilní telefony, pomocí které budou moci na dané místo upozornit. Obyvatelé města nejlépe vědí, kde je třeba co udělat. Proto místo jednoduše označí na mapě, vyfotí a fotku odešlou přes aplikaci. Díky tomu budeme vědět, kde se problematické místo nachází a v jakém je stavu, vysvětluje Blaha.
Bydlím na sídlišti ve Štěpnicích a tady je prostředí poměrně hezké a opečovávané. Ale samozřejmě, jako všude se i zde něco najde. A potom při pohybu v centru města je vidět mnoho námětů k údržbě. Netušila jsem, že taková aplikace do telefonu existuje, ale pokud bude tato služba města obyvatelům funkční, má rozhodně své opodstatnění a věřím, že bude mít přínos, komentuje učitelka mateřské školy Martina Jančová informaci o možné aplikaci.
Čištění, osvětlení a upravenost města tvoří nejen image pro návštěvníky, ale zejména dobrý pocit a vyšší kvalitu života pro obyvatele. Na základní údržbu města (čištění, výsadba, sečení, odpadkové koše atd.) město ročně vynakládá zhruba 19 milionů Kč. Na likvidaci odpadu činí výdaje 21,5 milionu korun a dalších zhruba 11 milionů Kč jde na běžnou údržbu komunikací, tedy silnic, chodníků, cyklostezek a parkovišť.
Místní komise, u nichž mohou lidé podávat návrhy na zvelebení veřejných prostranství, slouží jako jakási prodloužená ruka města. V současné době jsou zřízeny ve všech místních částech, kromě samotného centra města, sídliště Stará Tenice a Rybáren. Tam by měla komise vzniknout také.