Městská knihovna na statku? Ano i ne

Městská knihovna na statku? Ano i ne
Foto: ara  /  Bývalá sýpka Penkova statku, nejponičenější část areálu.
Hluk Zprávy 24 / 10 / 2017

Snad už jen hodiny zbývají do definitivního vyřešení otázky, která visí nad Penkovým statkem bezmála sedm let a zní: Zbořit, nebo zachránit?
Historická usedlost poblíž městského centra je od září ve stavu, který vedení města nutí k rychlému rozhodnutí. Po mimořádném jednání zastupitelstva, které bylo 2. října odezvou na zářijové zhroucení střechy bývalé sýpky, se nyní schyluje k dalšímu zasedání. Na programu je už ve středu 25. října a v očekávání je řešení naléhavé situace v nejvíce postižených částech areálu.
V dezolátním stavu jsou dvě křídla. Kromě sýpky ve východní části jde o bývalé stáje, které se nacházely na severní straně usedlosti. Co by mohlo v těchto prostorách vzniknout? Nabízí se přesun knihovny, Městského informačního centra a také Domu dětí a mládeže. „Není to špatný nápad, ale osobně budu na jednání navrhovat něco jiného,“ říká radní Karel Bojko. „Se vznikem knihovny souhlasím, ale Dům dětí a mládeže bych přesunul jen zčásti a stěhování infocentra bych zcela vynechal. Z tvrze se totiž nedávno přestěhovalo do samotného centra, do kanceláře mezi městským úřadem a školou, což považuji za ideální,“ podotýká s tím, že projekt by měl počítat také se vznikem reprezentativního sálu pro asi 400 lidí. „Ten městu citelně chybí. Areál Penkova statku by si zasloužil také vznik amfiteátru a prostory pro muzeum Jízdy králů,“ dodal Karel Bojko.
Starosta Martin Křižan je s ohledem na čerstvý posudek statika poněkud skeptický. „Jsem pro to, aby se severní část zcela zbořila a postavil se tam Dům dětí a mládeže. Východní část bych nejraději odvodnil a ponechal bez vytápění. Sloužit by mohla potřebám Jízdy králů. A knihovnu, která by stavbu velmi zatížila, tu bych tam nestěhoval. Nové prostory bychom měli nalézt jinde ve městě,“ řekl starosta.
Co si myslí ostatní politici? Odpovědi můžete získat ve středu v podvečer, jednání v hlucké tvrzi začíná v 17 hodin.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist