Metabolická ambulance „zatočí“ s cholesterolem i obezitou

Metabolická ambulance „zatočí“ s cholesterolem i obezitou
Foto: Stanislava Fojtová  /  K léčbě poruch metabolismu je nutné přistupovat komplexně, říká lékař Jiří Ďurčo.
Uherské Hradiště Zprávy 18 / 04 / 2025

Uherskohradišťská nemocnice otevřela novou metabolickou ambulanci. Reaguje tak na neustálý nárůst metabolických onemocnění, který se někteří odborníci nebojí označovat termíny „pandemie obezity, diabetu nebo civilizačních chorob“. Ordinační doba je vždy pondělí a pátek.

„Statistiky jsou neúprosné, ještě více alarmující jsou však výsledky mnohých studií. Ukazují, jak velký problém onemocnění pro člověka znamenají a jaké riziko nese pacient, který jimi trpí. Je mnohem více ohrožený kardiovaskulárními, onkologickými a dokonce i psychickými onemocněními,“ upozornil Jiří Ďurčo z oddělení klinické biochemie, podle kterého je potřeba k léčbě poruch metabolismu přistupovat komplexně a minimalizovat rizika.

Metabolická ambulance se zaměří na screening a léčbu poruch lipidového spektra, včetně problémů s cholesterolem, a na vracející se problémy s kamínky v močových cestách. Lékaři si posvítí i na obezitu a související komplikace. „Při řešení obezity spolupracujeme s nemocniční nutriční poradnou, kdy je po individuální domluvě možné provést vyšetření složení těla na bioimpedančním přístroji a sestavit individuální plán pro pacienta, včetně jídelníčku,“ uvedl Ďurčo.

Ambulance sídlí v centrálním pavilonu, kde sdílí prostory s foniatrií. Otevřená je každé pondělí (7-15 hod.) a pátek (7-12 hod.).

Tagy článku

TOPlist