Míkovský hraničník zdobí znak ze skoro 300 let staré pečeti

Míkovský hraničník zdobí znak ze skoro 300 let staré pečeti
Foto: Pavel Paška  /  Míkovský Hraničník stojí na hranicích s Hlukem, jeho autorem je Libor Botek.
Uherské Hradiště Zprávy 05 / 09 / 2022

Turisty, které putování zavede do Míkovic, čeká na hranicích s Hlukem ve výšce 222 m n.m. nové zastavení, jehož dominantou je Míkovský hraničník. Jeho autorem je Libor Botek, který jej na vlastní náklady odlil z betonu. Originální dílo v neděli posvětil farář Jaroslav Polách.

„V Míkovicích je krásně, žijeme v nádherném prostředí obklopeni skvělými lidmi, hraničník je dárkem, poděkováním pro všechny Míkovjany,“ svěřil se DOBRÉMU DNI Libor Botek, který původně plánoval, že si dílo nechá na zahradě. Když to ale uviděl František Ilík zvaný Holmes, dnes už legendární primáš cimbálové muziky Burčáci, bylo všechno jinak. „Franta napsal o Míkovicích knížku, je znalec historie a navíc z rodiny. Jeho myšlenka umístit původně boží muka na hranici katastru mě oslovila, dnes už stojí při vstupu do Hlubočku u nově budovaných mokřadů,“ prozradil Botek s tím, že kolem vede červená turistická značka směrem na Hluk.

Hraničník je 250 centimetrů vysoký a váží zhruba 800 kilogramů, na jeho zrození pracoval mikovický rodák celý rok. „Hraničník se skládá z šesti částí, uvnitř je pevnostní trubka, aby se nevyvrátil, byl stabilní za každého počasí,“ doplnil šestapadesátiletý Míkovjan, který je původně elektrikářem. S odléváním betonu neměl žádné zkušenosti. „Ale strašně mě to lákalo, takže jsem si udělal jeden zkušební výtvor, který mám v zahradě, a zkušenosti jsem následně zužitkoval při práci na hraničníku. Sám jsem formu vyráběl, vyléval i brousil odlitky. Všechno na vlastní náklady,“ pokračoval Botek s tím, že při instalaci měl po ruce kamaráda Pavla Zpěváka a kamennou zídku kolem postavil Vlado Ilenčík.

Hraničník nezdobí žádné náboženské motivy, jen z výklenků hlavice „kouká“ do všech čtyř světových stran znak Míkovic, koukol vyrůstající ze srdíčka. „Jde o znak podle obecní pečeti z roku 1749. Na soklu je pak ještě cedulka, popisující historii Míkovic,“ prozradil autor díla, které posvětil farář Jaroslav Polách z Březnice u Zlína.

Tagy článku

TOPlist