MIMOŘÁDNÁ ZPRÁVA: Baťova nemocnice přestává stíhat, pacienty s covidem možná začne vozit do dalších nemocnic
Foto: Egon Havrlant / Ve zlínské nemocnici se připravuje poslední z možných oddělení pro pacienty s nemocí covid-19.
Zlínská nemocnice se blíží stropu personálních i lůžkových kapacit, covid pozitivních pacientů stále přibývá. Není vyloučen jejich budoucí převoz do nemocnic v Olomouckém nebo Moravskoslezském kraji.
Osm lůžkových stanic pro covid pozitivní pacienty má v tuto chvíli Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a devátou se chystá rychle otevřít. Lůžková část geriatrie bude ovšem zřejmě posledním oddělením, které může zdravotnické zařízení přeměnit na covidová lůžka. A hlavně poslední, pro kterou lze v této situaci zajistit personál. Pokud ovšem dál počty pacientů v okrese porostou, bude se muset obrátit o pomoc na sesterské nemocnice ve Zlínském kraji. Avšak i ty mají s kapacitami lůžek a personálu potíže. Další šancí je pak přesměrování pacientů do nemocnic v sousedních krajích.
„Každý týden otevíráme minimálně dvě covidové stanice, třetina nových lůžek se ale zaplní za několik hodin od otevření a celá kapacita pak během několika dnů. Tímto způsobem už jsme přeměnili lůžka plicního, urologického, interního, rehabilitačního a ortopedického oddělení a také dvě lůžkové stanice centra klinické gerontologie. Máme tři desítky intenzivních lůžek pro covidové pacienty, sto devadesát standardních covidových lůžek, ještě jsme schopni zabezpečit pětatřicet dalších na gerontologii a tím se dostaneme prakticky na strop našich kapacitních možností,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.
Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje jsou pro covid pozitivní pacienty aktuálně vyčleněny 4 stanice se 110 intenzivními lůžky a 15 stanic se 410 standardními lůžky vybavenými kyslíkem. „V tuto chvíli už jsme ve Zlíně schopni otevřít pouze jedinou standardní covidovou stanici. Když se ale podíváme na možnosti dalších našich nemocnic v Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži, bude číslo kolem pěti set lůžek velmi pravděpodobně stropem pro nás pro všechny. Nějaké kapacity může přidat možná ještě nemocnice ve Valašském Meziříčí, ale potom nám už nezbývá, než požádat o pomoc sousední kraje. Tato situace může reálně nastat už na začátku příštího týdne,“ zdůraznil Radomír Maráček s tím, že je nyní s řediteli nemocnic v Moravskoslezském a Olomouckém kraji v kontaktu a snaží se s nimi na řešení případného krizového scénáře dohodnout.
Největším problémem, který aktuálně nemocnici ve Zlíně trápí, jsou rostoucí počty zdravotníků, kteří chybí v jejím provozu. „Stejný problém nás limituje ve všech čtyřech našich nemocnicích. Aktuálně nám v souvislosti s covidem, jinými diagnózami či ošetřovným chybí už téměř sedm stovek lékařů, sester a dalších zdravotníků. Studenti a dobrovolníci nám mohou pomoci jen částečně, mají jen omezené kompetence při péči o pacienty. Možností by byla pomoc lékařů a sester z terénu, tedy zdravotníků z ordinací praktických lékařů nebo ambulantních specialistů, které bychom mohli zapojit do provozu našich nemocnic. Pak bychom byli schopni přeměnit ještě některá další oddělení na covidové stanice,“ doplnil Radomír Maráček.
V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně je aktuálně hospitalizováno 175 covid pozitivních pacientů a 26 z nich je na lůžkách intenzivní péče. Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje pečuje personál dohromady o 443 pacientů s koronavirem, přičemž 74 z nich je ve vážném stavu a vyžaduje intenzivní péči a z tohoto počtu je 56 napojeno na umělou plicní ventilaci. Ještě před dvěma týdny byly přitom počty ve čtyřech krajských nemocnicích 201 hospitalizovaných covid pozitivních pacientů a 27 z nich na umělé plicní ventilaci.