Místní národní výbor se změní v bytovku
Foto: Ilustrační foto
Střed Traplic hyzdí budova bývalého místního národního výboru, na kterou ruka stavebního dělníka nesáhla skoro padesát let. Ale všeho do času. Obec totiž v objektu, ve kterém už sídlí pobočka pošty, plánuje postavit až čtyři byty, jež následně nejspíš prodá nejvyšší nabídce.
Dvojdům (č. p. 240 a 242 - pozn. autora) stojí uprostřed obce, je pihou na její tváři. Fasáda ještě pamatuje osmdesátá léta, což je patrné na první pohled. I proto je fajn, že jsme nad ním získali plnou kontrolu a můžeme projektovat výstavbu bytů, říká Milan Rozum, starosta Traplic.
Budova byla dříve plná života, kromě národního výboru s obřadní síní byla sídlem pošty, pobočky České spořitelny, knihovny, holičství a květinářství. Dnes ji lidé využívají hlavně kvůli poště, ale je zde i sklad obecního úřadu, provizorní klubovna mladých hasičů a spolku traplických žen či kadeřnictví. Osiřelo jen podkroví, knihovna se přestěhovala do školy a kadeřnice na obecní úřad, dodal Rozum. Obec získala dům č.p. 242 začátkem loňského roku. I když Česká spořitelna zrušila svou pobočku už v devadesátých letech, donedávna objekt vlastnila. Koupili jsme jej za čtvrt milionu korun, vysvětlil Rozum. V Traplicích původně plánovali výstavbu dvou bytů za zhruba 1,8 milionu korun, aktuálně se však situace změnila.
Už zvažujeme variantu asi čtyř bytů, v úvahu ale připadají i mezonety, protože je volné i podkroví. Rekonstrukce pak zasáhne i střechu, čímž sjednotíme budovy v jeden objekt, nastínil starosta.
Jelikož jde teprve o první kroky k proměně, termín realizace je zatím ve hvězdách. Odhadované náklady každopádně oscilují kolem pěti milionů korun. Když se rozhodneme, že byty prodáme, projekt zafinancujeme z vlastních prostředků, případně s pomocí krátkodobého úvěru. Ale vyloučený není ani pronájem. Konečné slovo je na zastupitelích, poznamenal Rozum.