Místo celníků senioři?

Místo celníků senioři?
Foto: il.
Lopeník Zprávy 24 / 06 / 2011

V rekreačním středisku celníků na Lopeníku je dnes klid, s odchodem celníků přestala i rekreace. Zachovalá budova však zřejmě neskončí ladem, obec má plán na její další využití.
„Pokud bychom objekt chtěli získat od státu, musíme připravit takový projekt, který bude prospěšný, zároveň však nekomerční. Uvažujeme proto o domově s částečnou pečovatelskou službou,“ vysvětlil starosta Lopeníku Antonín Dulínek. Projektovou studii už mají v obci pod Karpaty hotovou. V přízemí by vzniklo pět pokojů pro seniory. V poschodí zase čtyři takzvané startovací byty pro mladá manželství.
„Musíme však vše dobře prokalkulovat. Nesmíme na tom vydělávat, ovšem zároveň nechceme provoz dotovat. Ostatně - ani není z čeho,“ doplnil starosta. Problémem je však energetická náročnost stavby, která se vytápí elektřinou.
„V objektu se spotřebuje ročně elektřina za šest set tisíc korun. Kdybychom to měli rozpočítat mezi nájemníky, nebylo by tu udržitelné. Vždyť jen na elektřinu bychom museli vybírat i pět tisíc, přitom málokdo tu má důchod přes sedm tisíc,“ uvedl starosta. V první řadě je tak potřeba snížit energetickou náročnost. Toho chce obec dosáhnout výměnou kotle. „Topili bychom třeba peletkami. I vlastního dřeva máme dostatek. Pokud by se platby za energie snížily na půlku, už by to mělo cenu. Zájemci by byli,“ zakončil starosta. Alfou a omegou jsou však finance. Na Lopeníku se tak nyní poohlížejí po vhodném dotačním titulu.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace