Místo porodnice nový „superpavilon“
Foto: vizualizace / Vše pod jednou střechou - Na centrální akutní příjem navážou operační sály, ARO i jednotky intenzivní péče. Investice přijde na 640 milonů korun. Výstavba nezačne dříve jak příští rok.
Centralizace Uherskohradišťské nemocnice sníží náklady na provoz a zvýší úroveň péče o pacienta
Uherskohradišťskou nemocnici čeká zemětřesení! Jeho sílu pocítí zhruba polovina budov, které už dosluhují a jsou ve špatném stavu. Nový centrální pavilon však pacientům pod jednou střechou nabídne nebývalý servis (hlavně pak chirurgické obory a diagnostiku) a stane se hlavní dominantou zúženého areálu. Vyroste na místě bývalé porodnice, kterou srovná se zemí buldozer.
Z pohledu pacientů půjde doslova o revoluci v poskytování zdravotní péče. Vůbec poprvé v pětaosmdesátileté historii špitálu se totiž dočkají centrálního akutního příjmu s okamžitou vazbou na operační sály, ARO a jednotky intenzivní péče, říká Jan Hrdý, tiskový mluvčí Uherskohradišťské nemocnice.
Centralizaci padnou za oběť staré budovy, do kterých nemocnice dlouhodobě neinvestovala. V propadlišti dějin zmizí hlavně celý komplex přízemních objektů bývalé zdravotní stanice v jihovýchodní části areálu. Už jsou velmi staré, byly totiž postaveny v letech 1914 - 1918, a navíc je ještě značně znehodnotily záplavy v roce 1997, dodává Hrdý. Ještě donedávna však byly nouzovým sídlem oddělení následné péče, gynekologického a onkologického oddělení i ředitelství nemocnice. Aktuálně však osiřely. A centralizace už nepočítá ani se stávající budovou chirurgie, ARO a centrálního RTG vpravo od hlavního vstupu.
Do třípatrového centrálního objektu se nastěhuje efektivní diagnostika, intenzivní a chirurgická péče. Konkrétně pak ARO, chirurgie (včetně sálů), sterilizace a chirurgické JIP, ortopedie, urologie, rentgen, multioborová interní JIP, oční oddělení a lékárna. V přízemí je navržen i akutní příjem, který nemocnici v současné době schází, doplnil Hrdý. A která oddělení mají smůlu? Kromě interní jipky všechna interní oddělení a laboratorní provozy. S jejich začleněním do centrálního objektu se počítá až ve druhé etapě centralizace. Její přesný termín však zatím neexistuje, prozradil mluvčí. Na uvolněných prostorech se v souladu s územním plánem města počítá s občanskou vybaveností, bydlením či sociálními službami.
Centralizace se podle ředitele špitálu Antonína Karáska pozitivně odrazí v péči o pacienty i ekonomice nemocnice. Konečně se i stavebně přiblížíme vizi zdravotní péče, kdy je pacient rychle a přesně diagnostikován, šetrně konzervativně nebo operačně léčen a co nejdříve propuštěn do domácího ošetřování. A to vše na jednom místě, říká Karásek. Nemocnici se pak razantně vylepší hospodaření. Odpadnou nám obrovské náklady, které vynakládáme na údržbu starých objektů ve špatném technickém stavu, na vnitřní dopravu, na energie pro vytápění, a v neposlední řadě ušetříme náklady na údržby rozlehlého areálu, vypočítal ředitel. Nezanedbatelnou změnou podle něj pro pacienty budou nové, moderně vybavené světlé pokoje s menším počtem lůžek.
Zahájení stavebních prací však není otázkou týdnů, ale měsíců. Letos spatří světlo světa projektová dokumentace, výstavba je v harmonogramu na rok 2010 a 2011. Rozpočet objektu je odhadován na 640 milionů korun.