Mokřad? Obyvatelé se báli komárů, tak se plocha bez povolení zaváží
Foto: iDobryDen.cz
Současná vládní koalice v Uherském Ostrohu udržela v komunálních volbách pozice a může pokračovat ve stejném složení i příští čtyři roky. Je tady však jeden problém, který voliči, a podle všeho i vedení města, vzali na lehkou váhu. Nejde přitom o žádnou maličkost, v krajním případě se může jednat o problém za 50 milionů korun.
V Uherském Ostrohu se totiž už přes rok zaváží zemník, tedy místo po vytěžené půdě, která v minulých měsících posloužila k vybudování povodňového valu. Potíž je v tom, že k tomu nikdo nevydal žádné povolení. Plocha, která se mohla změnit třeba v rybník nebo biocentrum, se tak postupně plní výkopovými zeminami a nejrůznějším odpadem. Nechybí ani kusy asfaltu nebo betonové bloky a sutě ze stavby parkovacích ploch na sídlišti zvaném Sídliště.
Jak je to možné? Starostka Hana Příleská se odpovědi na dotaz, kdy a komu stavební odbor vydal povolení, vyhnula. A i když je každému návštěvníkovi zemníku zřejmé, že stojí na skládce, Příleská to odmítá.
Situaci vysvětluje takto: Zemník je postupně zavážen inertním materiálem a zeminou ze stavební činnosti města a firem pracujících pro město. Upravená a zavezená část zemníku slouží jako mezideponie pro uložení inertního odpadu, který je dále předrcen a postupně využíván. V dřívějším období k tomuto účelu byla využívána různá místa ve městě, například u vlakového nádraží, na Pastruhu. Tato se podařilo odstranit a soustředit vše na jedno místo. Především bych chtěla upozornit, že se nejedná o skládku. Město nemá v úmyslu zde uložit odpadky a materiál, kterého se chce zbavit, uvádí Příleská. A možnost proměny v mokřad, o kterou usilovala obecně prospěsná společnost Šumárník? Tento záměr se nelíbil obyvatelům ulice Na Výhoně, kteří mají obavu z přemnožení komárů v oblasti. Proto Rada města Uherský Ostroh žádost o pronájem pozemku společnosti Šumárník zamítla.
Jenomže: Bez povolené projektové dokumentace k terénním úpravám se lokalita nesmí zavážet žádným materiálem. I část pozemku, která by měla sloužit jako mezideponie, musí být schválena příslušným stavebním úřadem. A to se v případě Uherského Ostrohu prokazatelně nestalo.
Stavebnímu úřadu není známo, proč se toto místo zaváží, a stavební úřad nevydal nikomu žádné povolení, potvrdila jeho vedoucí Jarmila Miklíčková.
Problém se opakovaně dostal také na jednání městského zastupitelstva. Naposled 29. srpna, kdy na něj upozornil bývalý starosta Vlastimil Vaněk. Starostka Příleská v reakci na připomínky k nedostatečně tříděnému odpadu dala podnět k prošetření.
Se situací v Uherském Ostrohu je krajně nespokojen odbor životního prostředí radnice v Uherském Hradišti, který má ostrožský katastr v kompetenci.
Jeho vedoucí Květoslav Fryšták do Ostrohu posílá své zaměstnance k místnímu šetření. Pokud se prokáže, že došlo ke správnímu deliktu tím, že byly využity stavební a demoliční odpady a výkopové zeminy ze staveb na katastru k terénním úpravám tam, kde k tomu chybí souhlas krajského úřadu, může inspekce uložit pokutu podle zákona o odpadech až 50 milionů korun, varuje Květoslav Fryšták.
Pochybení nejspíš bude muset vysvětlit i stavební odbor ostrožské radnice. Neboť příslušný stavební úřad by měl provést místní šetření a domluvit s obcí kroky, které povedou k nápravě. Tedy k odstranění navezených odpadů a uvedení místa do původní podoby, doplnil Fryšták.