Moravskou kličkuje denně šest tisíc aut

Moravskou kličkuje denně šest tisíc aut
Foto: UB  /  Vzhled Moravské ulice po plánované rekonstrukci a zjednosměrnění.
Uherský Brod Zprávy 29 / 07 / 2010

Šest a půl tisíce aut projede denně přes Moravskou ulici na uherskobrodské náměstí. Místní zastupitelé se tak už poněkolikáté zabývali otázkou, jak současný kritický stav vylepšit. Řidičům se totiž den co den stává Moravská ulice překážkovou dráhou a pastí. Není hodiny, aby v ní i přes zákaz zastavení nestálo přes deset aut. Řada z nich jsou sice živnostníci, kteří nemají jak jinak zásobovat provozovny, velká skupina lidí si ale s parkováním hlavu neláme. Do toho všeho chodci přecházejí v podstatě kdekoli.
Zastupitelstvo schválilo záměr na rekonstrukci této ulice. Existoval koncept, který doporučuje ulici zjednosměrnit. K této variantě se přiklonila i rada města. Každá varianta má své pro a proti, vysvětlil Pavel Josefík, místostarosta Uh. Brodu pro oblast dopravy. Při změně Moravské na jednosměrnou ulici by odpadly problémy s překážkovou dráhou a částečně i s parkováním. Vznikl by totiž dostatečný počet odstavných ploch a jinde by v úzkém pruhu zastavit nešlo. Výhody by pocítili i chodci. Ubyly by zde dva tisíce aut, která tudy z centra odjíždí. Jenže to je zároveň i nevýhodou. Více než dva tisíce aut by totiž centrum opouštělo nejpravděpodobněji ulicí Bří Lužů a problémy, které jsou dnes na Moravské, by se přesunuly jen o pár desítek metrů dál. Jenže nedělat se současným stavem nic, je jako sedět na sudu se střelným prachem. Uběhne rok či dva a aut nebude šest tisíc, ale deset.
Tady je každý zvyklý, že přijede až ke dveřím banky nebo obchodu. Ale jsou města, kde se prostě na náměstí nejezdí a je to celé pěší zóna, samozřejmě s výjimkou zásobování. Třeba by stálo za zkoušku náměstí pro auta uzavřít. Chvíli by lidé protestovali, ale pak by si zvykli, myslí si Jan Vařecha z Uh. Brodu. To by však vyžadovalo dostatek parkovacích míst mimo samotné centrum. Jaké to bude nejezdit přes náměstí, si budou moci řidiči vyzkoušet už možná za rok či dva. Radnice totiž plánuje i celkovou rekonstrukci náměstí.
Osobně bych dal dokonce rekonstrukci náměstí prioritu před úpravami Moravské, doplnil Josefík. Pokud však město uspěje v některém z dotačních titulů, práce na už schválených projektech začnou.

TOPlist