Muž na vozíku strádal dlouhé roky ve sklepě. Žil z darovaných konzerv
Foto: web / ilustrační foto
Takový návrat domů do Česka si sedmačtyřicetiletý muž ze Znojma nepředstavoval ani v nejtemnějším ze svých snů.
Když před dvaceti lety odjel na dovolenou na Slovensko, kde potkal, jak si tehdy myslel, životní lásku, všechno bylo růžové. Minulou středu ho za přísných bezpečnostních opatření kvůli koronaviru převzali na státní hranici pracovníci brodské Charity v zuboženém stavu. Před nimi se objevil podvyživený muž se sklopenou hlavou na invalidním vozíku. Poslední tři roky žil nedaleko Piešťan sám ve sklepě opuštěného domu. Jídlo dostával nejspíš od dalších bezdomovců, většinou se jednalo o konzervy. Teď se v Uherském Brodě pokouší zvednout ze dna a začít nový život. Sám to ale nedokáže, bude potřebovat stálou péči.
„Muž špatně komunikuje. A jestli je vše, co říká, pravda, to se postupně ověřuje. Chyběly mu doklady, peníze, k pohybu potřebuje nutně invalidní vozík a vůbec zdravotní péči. U lékaře byl prý naposled před dvaceti lety,“ říká Bohumila Jančová, která má v Charitě Uherský Brod na starosti problematiku lidí bez stálé střechy nad hlavou.
Převzetí muže bez domova a identity se uskutečnilo na hraničním přechodu ve Strání na poslední chvíli. Slovensko totiž, na rozdíl od Česka, zavedlo nouzový stav už minulý čtvrtek. „Musela to být rychlá akce, na které se podíleli kolegové z Charity Piešťany a také člověk, který muže se svými přáteli ve sklepě objevil. Ten se nabídl, že ho na hranici sám přiveze,“ pokračuje Bohumila Jančová.
Brodská Charita se pokusila o hospitalizaci v Uherskohradišťské nemocnici, ale tam dostala stop kvůli nedostatku volných míst. Navrátilec nakonec dostal lůžko v léčebně následné péče, která funguje v rámci uherskobrodské nemocnice s poliklinikou. O jeho přítomnosti už díky Charitě ví také sociální odbor brodské radnice, který hledá další řešení svízelné situace. Muž se po nutné stabilizaci zdravotního stavu bude muset přemístit do něktetého ze sociálních zařízení s trvalou péčí.
„Podobný případ nepamatuju. Před třemi lety jsem společně s lékařkou zajišťoval převoz slovenského bezdomovce nalezeného ve Strání. Jeli jsme tehdy do Nového Města nad Váhem. Také on byl bez dokladů a jediné koruny, ale v tak špatném stavu jako muž přivezený ze Slovenska nebyl. Přibližoval se mu jen věkem, bylo mu padesát,“ poznamenal Petr Houšť, ředitel brodské Charity.