„My a těžba štěrku? Nesmysl!“

„My a těžba štěrku? Nesmysl!“
Foto: ara  /  Jan Čech, ředitel VHS Javorník
Uherský Ostroh Zprávy 15 / 11 / 2018

Všechny strany a hnutí zastoupené v novém zastupitelstvu Uherského Ostrohu spojuje „NE“ dlouhodobé těžbě štěrkopísku. Kuriozitou je, že když mělo na konci minulého měsíce dojít na písemné potvrzení, zástupci sdružení Naše město couvli a předložený text odmítli podepsat.
Proč? Je skutečně tak složité podepsat dohodu o společném „NE“ těžbě štěrkopísku? „Určitě není. Třeba z naší strany vůbec žádný problém neexistuje. Zkrátka, těžbu na ostrožském katastru nechceme a na tom se nic nemění,“ odpovídá Jan Čech, lídr Ostrožského Impulsu 2010 a ředitel VHS Javorník. Tedy společnosti, která nedaleko Ostrohu provozuje pískovnu a v očích veřejnosti tak patří mezi „těžaře“.

Okamžitě po krachu ustavujícího zastupitelstva se objevily spekulace o provázanosti Ostrožského Impulsu 2010 a Našeho města. Nejspíš proto, že vaše společnost VHS Javorník zaměstnává lídra Našeho města Vlastimila Vaňka. A bylo to právě Vaňkovo sdružení, které požádalo o vyškrtnutí obce Moravský Písek z textu odmítajícího těžbu. Údajně proto, že VHS Javorník chce rozšiřovat svoji činnost právě v píseckém katastru.
Vykládá se spousta nesmyslů. Třeba to, že vlastníme (Jan Čech a Vlastimil Vaněk, pozn. autora) pozemky v lokalitě, kde by naopak rády těžily České štěrkopísky. To není pravda. Nevlastním tam jediný metr čtvereční. Opakuji znovu, Ostrožský Impuls nechce žádnou těžbu v katastru města a na tom se nic nezmění. A sdružení Naše město požádalo pouze o zobecnění textu tak, aby zahrnoval celý katastr Uherského Ostrohu. K dohodě ale nedošlo.

Takže to byl jediný důvod krachu ustavujícího zastupitelstva?
Kromě žádosti o zobecnění textu se jako problém ukázalo ještě obsazení městské rady. Sdružení O.S.T.R.O.H. mělo mít původně dva členy, stejně jako Naše město. Po jednom křesle jsme měli získat my (Ostrožský Impuls 2010, pozn. autora) ČSSD a Nový směr s podporou Soukromníků. Nakonec ale O.S.T.R.O.H. nárokoval na úkor Našeho města tři křesla.

Pokud by zůstalo na vás, jaká koalice by pro Ostroh byla nejlepší?
Ta, která na prvním ustavujícím zasedání zastupitelstva nevznikla. Tedy sdružení O.S.T.R.O.H., Ostrožský Impuls 2010, Naše město, ČSSD a Nový směr s podporou Soukromníků. Tato koalice se bude ucházet o podporu znovu ve čtvrtek 15. listopadu, tentokrát ještě rozšířená o hnutí ANO.

Coby lídr sdružení, které získalo solidní postavení v podobě tří mandátů, byste měl zasednout v radě. Proč to odmítáte?
Podle zákona musí starostové, místostarostové a radní veřejně zveřejňovat svůj majetek. Nemám problém s detailní kontrolou, rád vše úřadům vždy předložím a doložím. Ale proč to dělat veřejně? Podnikám a nechci, aby se závistivé hospodské řeči přenesly na moji rodinu a vůbec do soukromí. Navíc jsem přesvědčen, a už jsem to myslím i dokázal, že dokáži městu pomoci i z pozice řadového zastupitele.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist