Myslivce „vystrašil“ medvěd, zachycený fotopastí v Javorovci

Myslivce „vystrašil“ medvěd, zachycený fotopastí v Javorovci
Foto: Martin Horňák  /  Snímek z fotopasti.
Javorovec Zprávy 04 / 05 / 2021

Když prohlížel snímky fotopasti, zůstal jako opařený! Martin Horňák, člen Mysliveckého sdružení Kopec Mistřice, se totiž díval na medvěda! O pohybu šelmy obec ihned informovala občany na webových stránkách a zprávu vyhlásila i rozhlasem, paniku však nespustila. Kromě fotopasti chlupáče totiž nikdo neviděl.

„Obvykle fotopast zachytí srnčí nebo daňčí zvěř, případně divočáka, ale medvěd? Nebylo mi do zpěvu, na Uherskohradišťsku jde o výjimečný úkaz, ale s největší pravděpodobností šlo o tuláka, který už je dávno za horami,“ svěřil se DOBRÉMU DNI myslivec Martin Horňák, který má fotopast na posedu.

Medvěd se podle záběrů z fotopasti pohyboval ve čtvrtek po páté hodině ranní okolo rybníků v Javorovci, u cesty k popovickému Amfíku Bukovina.

„Strávil tady asi čtvrt hodiny. I když to není patrné, určitě to byl samec, zhruba ve věku čtyři až pět let,“ odhaduje Horňák, který je rád, že se medvědoavi vyhnul. „Když je šelma hladová, nebo ji člověk překvapí, má to spočítané. Ale jinak bych to viděl padesát na padesát,“ řekl s úsměvem myslivec.

Žleb Vinohrady, kde se šelma pohybovala, je podle starosty Vlastimila Jánoše oblíbeným místem pro sportování nebo procházky. I proto obec prostřednictvím webu i rozhlasu varovala občany. „I když už tady asi není, chtěli jsme, aby lidé byli ve střehu. Kdyby nebylo fotopasti, o jeho návštěvě nikdo neví. Na záběrech se doposud kromě tradiční lesní zvěře objevily maximálně zatoulané krávy,“ uvedl Jánoš, podle kterého přišel nejspíš z lesa od Hradčovic-Lhotky. „Reakce lidí? Mysleli si, že jde o srandu,“ podotkl starosta, který zatím nemá hlášené žádné škody.

Medvěd se před dvěma lety objevil na Uherskobrodsku, jeho výskyt byl hlášený u Hradčovic a nedaleko Uherského Brodu.

autor: Petr ČECH

Tagy článku

TOPlist