Na búdu se vrací původní ornamenty

Na búdu se vrací původní ornamenty
Foto: sal
Uherské Hradiště Zprávy 26 / 05 / 2015

Slovácká búda ve Smetanových sadech se vrátí v čase. Výtvarník Josef Čagánek z Boršic totiž na bílý „kabát“ památky lidové architektury v Uherském Hradišti vrací ornamenty připomínající národopisnou Výstavu Slovácka z roku 1937.
Malbu tvoří štětečkem přesně podle historických fotografií. „Jelikož byly malinké, černobílé a nepříliš kvalitní, zvětšili jsme je do skutečné velikosti, což je ještě rozmazalo. Stovky hodin jsem pak strávil výrobou šablon. Jinak bych to ale nedokázal,“ svěřil se Čagánek. Jeho ornamenty ozdobí žudro a okolí dvou okenic, všechny přitom musí malovat dvakrát, aby vydržely co nejdéle. „Rozkreslit je bylo daleko těžší, teď už je to krása,“ usmívá se Čagánek, který používá speciální fasádní barvy odolné proti klimatickým podmínkám. „Kdybych měl volnou ruku, ornamenty by byly pěknější. Ale musím se striktně držet původní verze,“ dodal umělec.
Slováckou búdu ještě loni zdobily ornamenty, které v roce 1997 namaloval Miško Eveno. Loni je však město odstranilo kvůli jejich poškození. Čagánek své dílo dokončí do čtrnácti dnů.

TOPlist