Na cyklostezkách jde o život! Lékaři denně ošetří 10 zraněných

Na cyklostezkách jde o život! Lékaři denně ošetří 10 zraněných
Foto: sal  /  Tato kolize dopadla nakonec dobře... Na místních cyklostezkách však není bezpečno
Staré Město Zprávy 07 / 08 / 2013

Bezohlednost cyklistů a bruslařů je do nebe volající. Nehod na cyklostezkách Uherskohradišťska přibývá jako hub po dešti, lékaři v průměru denně ošetří deset zraněných. A výjimkou nejsou ani vážná poranění hlavy. Nejsmutnější je, že skoro polovinu kolizí má na svědomí démon alkohol!
Statistiky hovoří jasně, křivka karambolů na cyklostezkách zaznamenává strmý vzestup. „Největším nebezpečím jsou bruslaři se sluchátky na uších a cyklisté, kteří si bohužel cyklostezku často pletou se závodní dráhou. A neuvědomují si, že za zatáčkou může jet rodinka s malými dětmi,“ říká Stanislav Gregůrek, starosta Velehradu, který pravidelně brázdí cyklostezky na Uherskohradišťsku, kde je zřejmě nejhustší síť tras v Česku. „Cyklisté jsou zkrátka bezohlední. Když jezdíme s malými dětmi, mám kolikrát obavy, jestli je projíždějící kolo nesrazí. Jezdí i čtyřicetikilometrovou rychlostí, při které nemají šanci adekvátně zareagovat,“ kroutí hlavou Kateřina Moravanská ze Starého Města.
A tak není divu, že se s nehodami na cyklostezkách doslova roztrhl pytel a lékaři mají plné ruce práce. „V průměru ošetříme deset zraněných bruslařů nebo cyklistů denně. O prázdninách je počet vždy vyšší, ale letos je situace poměrně dramatická. Zraněných je o dvacet procent více,“ potvrdila Dana Lipovská, tisková mluvčí Uherskohradišťské nemocnice. Nejvíce zraněných je přitom právě mezi dětmi! „Většinou jde o středně těžká zranění horních končetin, nejčastěji zlomená zápěstí, ale také úrazy hlavy lidí, kteří neměli přilbu,“ dodává Lipovská. Jeden z pádů cyklisty bez přilby skončil dokonce otřesem mozku a nitrolebním krvácením. „Pacient skončil na ortopedické jednotce intenzivní péče a následně byl převezen do Zlína k operaci hlavy,“ připomíná nejtěžší případ mluvčí špitálu.
Na cyklostezkách jsou stále častějšími „hosty“ i dopravní policisté. „Zaznamenali jsme jedenačtyřicet nehod cyklistů, alarmující je, že v osmnácti případech byli pod vlivem alkoholu,“ zdůraznila Milana Šabatová, inspektorka uherskohradišťské policie. Rekordmanem je pětadvacetiletý cyklista, který nezvládl průjezd nebezpečnou zatáčkou v klesání mezi Velehradem a Starým Městem. V dechu měl 2,45 promile alkoholu! „Přiznal, že vypil čtyři piva. S lehkým zraněním skončil v nemocnici,“ vzpomíná na deset dní starou nehodu Šabatová. Mimochodem úsek, ve kterém muž havaroval, je jedním z nejnebezpečnějších v regionu. „I proto v zatáčce pravidelně kácíme křoviny, aby byla přehledná. Ale když to někdo rozjede...,“ pravil velehradský starosta.
Opilí cyklisté si koledují o vichr v peněžence. Když nadýchají do 1 promile, ze zákona jim hrozí minimální pokuta 2 500 korun. U vyšší hodnoty alkoholu je minimální sazba desetinásobná. „Jestliže cyklisty dechovou zkoušku odmítne, je to stejné, jako by nadýchal,“ zdůraznila Šabatová.
Na střízlivost cyklistů dohlížejí policejní cyklohlídky, které s výjimkou zimních měsíců brázdí hlavně frekventované trasy méně přístupné pro pěší a motorizované hlídky.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace