Na horním konci Prakšic vládne „středověk“. Kdy skončí?

Na horním konci Prakšic vládne „středověk“. Kdy skončí?
Foto: ara  /  Starosta Prakšic Josef Hefka
Prakšice Zprávy 17 / 12 / 2014

Označení „středověk“, které se vžilo pro místa, kde splašky končí stále místo v kanalizačním potrubí ve vodě, se hodí také pro jednu z místních částí Prakšic. Konkrétně jde o takzvaný „horní konec“, se kterým má obec v budoucnosti velké plány. Jde totiž o lokalitu vhodnou k další zástavbě.
Současná situace je ale tristní. „Plyn a elektřinu zde všechna stavení mají, ale kanalizace, té se stále nedočkaly. Splašky z nemovitostí tak nadále mizí v místním potůčku…,“ říká starosta Josef Hefka.
Na kanalizaci a vodovod pro „horní konec“ Prakšic, tedy pro část obce pod svahem ve směru na Uherský Brod, už existuje projekt. K dnešním dvanácti domům by mohlo podle starosty přibýt v blízké budoucnosti dalších nejméně osm zasíťovaných novostaveb. „Myslím, že prostor na dvacet domů zde určitě máme a zájem o stavění je taky. Potíž je ale v samotném potůčku, přesněji v trase jeho toku,“ upřesňuje Josef Hefka. A dál vysvětluje: „Abychom tady mohli kanalizaci vůbec položit, k tomu potřebujeme vést potrubí pod potokem. Takže bude muset nejspíš vzniknout čerpací stanice, která však plánovanou stavbu ještě více prodraží. Budeme se na to muset připravit. Územní rozhodnutí už máme na stole, nyní ještě zbývá získat stavební povolení. Očekávám, že se tak stane na jaře příštího roku,“ doplnil starosta.
Kanalizace na „horním konci“ si podle Hefky vyžádá nejméně 4 miliony korun. Je zřejmé, že bez dotací se začátek stavby oddálí. „Rádi bychom získali některý z dotačních titulů, jenomže s tím je další potíž. Státní dotace na kanalizaci je totiž určena jen pro obce nad dva tisíce obyvatel a takový počet lidí v Prakšicích nikdy nežil. Takže shrnuto - pokud se dotační politika státu nezmění, na podporu nemáme šanci dosáhnout. Pravděpodobně budeme muset práce rozdělit na etapy a provést je po částech na vlastní náklady. Bude to sice větší investiční zátěž, ale bez kanalizace být nechceme,“ shrnul starosta Josef Hefka.

TOPlist