Na Jízdu králů s noclehem? Hluk hlásí vyprodáno

Na Jízdu králů s noclehem? Hluk hlásí vyprodáno
Foto: pri  /  Dolňácké slavnosti v Hluku táhnou, ubytovat se v soukromí je ale téměř nemožné.
Hluk Zprávy 21 / 05 / 2014

Sportovní hala s 86 lůžky ve 26 pokojích, vyprodáno. Stejně tak 38 lůžek v patnácti pokojích turistické ubytovny, která je součástí haly. Ptát se na volné pokoje v jediném penzionu ve městě, který nabízí osm míst, to bylo už na začátku roku zbytečné. Jedinou možností pro návštěvníky letních Dolňáckých slavností v Hluku, kteří chtějí přenocovat ve městě, tak zůstává pronájem v soukromí. Avšak i tady jsou šance pro domácí i zahraniční turisty mizivé. Zkrátka, „zimmer frei“ ve městě není a zdá se, že do začátku slavností, které letos od 3. do 6. července vyšperkuje Jízda králů, ani nebude. Návštěvníci tak budou muset využít volné kapacity v okolí.
„Ptát se v Hluku na volný pokoj, to je u nás už čtvrt roku zcela zbytečné,“ potvrzuje Karel Bojko, správce víceúčelové sportovní haly. „Denně někdo volá a mně nezbývá, než ho odkázat jinam. Nebudu přehánět, když řeknu, že poslední volné pokoje byly v hale k mání v lednu nebo zkraje února. Dnes už je na všechno pozdě. Což sice může připadat turistům, kteří volají z daleka, divné, ale Hluk nemá hotel a ubytovací kapacity ve městě jsou omezené.“
Radnice se snažila situaci změnit veřejnou výzvou. Už na začátku jara požádala obyvatele, kteří by měli zájem pronajmout byt, část domu nebo chatu pro ubytování návštěvníků, aby kontaktovali městské informační centrum. I když se tak nabízelo vylepšení rodinného rozpočtu, odezvou byl nezájem. „Neuspěli jsme. Lidé nebyli ochotní pronajímat,“ konstatovala místostarostka Marie Plačková.
Zato druhá výzva, zaměřená na zapůjčení obrazů s tematikou Jízdy králů, měla takový ohlas, že město muselo změnit své původní plány. Z původně decentní výstavy v přízemí základní školy nakonec bude reprezentativní výstava ve školní tělocvičně, která se ve výstavní síň změní po dlouhých jedenácti letech. „Tehdy zde byla uspořádána výstava obrazů Domina Černého,“ připomněla Marie Plačková.
Místostarostce se nakonec ozvali lidé z celé republiky. „Na výstavě tak bude na třicet pláten,“ potvrdila s tím, že některá plátna jsou tak rozměrná, že by od obrazů vystavených ve školní třídě nebyl dostatečný odstup. „Nové prostory tento problém spolehlivě vyřeší,“ potěšilo místostarostku.
Na výstavě se objeví také dílo hluckého rodáka Františka Šrahůlka, obraz již zesnulého Dominika „Domina“ Černého, Zdeňka Hudečka z Uherského Ostrohu nebo Václava Nasvětila ze Žatce.
Podobně jako v minulých ročnících budou obrazy pod neustálým dohledem bezpečnostní agentury. Město každému majiteli uměleckého díla předloží smlouvu o zapůjčení, jejíž text obsahuje i klauzuli pro případ poškození nebo odcizení originálu.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace