Na kole s půl promile? Poslanci hodili novelu už počtvrté do koše!

Na kole s půl promile? Poslanci hodili novelu už počtvrté do koše!
Foto: ilustr., sal
Slovácko Zprávy 09 / 03 / 2020

Myslíte si, že cyklista s půl promile je stejně nebezpečný jako řidič, který sedl za volant se stejnou hodnotou alkoholu v krvi? Podle 55 poslanců Sněmovny je to přesně tak! Pozměňovací návrh Senátu, který by lidem na kolech umožnil jezdit po cyklostezkách s nejvýše 0,5 promile, tedy po jednom pivu nebo skleničce vína, vyhodili už počtvrté do koše.
„Poslanci pohřbili další šanci, aby ještě letos v létě bylo legální dát si na kole skleničku vína, nebo pivo ke klobásce. Jde vidět, že jim na vůli občanů vůbec nezáleží. Ignorují nejen Senát, ale také tisíce lidí, kteří se v minulosti podepisovali pod petice, které volaly právě po rozumné toleranci alkoholu u cyklistů,“ reagoval na výsledek hlasování slovácký senátor Ivo Valenta.
Byl to právě Valenta, který přišel s iniciativou, aby senátoři vložili do novely zákona o silničním provozu mírnou toleranci alkoholu. Při středečním hlasování k tomu chybělo dvanáct hlasů. „Nicméně náš boj za cyklisty ani tentokrát nekončí. Návrh budeme přikládat v Senátu k zákonům souvisejícím s dopravou, a to až do té doby, dokud nepřesvědčíme i kolegy z dolní komory,“ slíbil senátor.
Ze dvanácti poslanců ze Zlínského kraje hlasoval pro rozumnou toleranci jen Jaroslav Dvořák z Rožnova pod Radhoštěm. Pokud jde o zástupce Slovácka, proti hlasovala Margita Balaštíková z Tupes, Ondřej Benešík ze Strání se zdržel. Kvůli jarním prázdninám byli předem omluveni Petr Gazdík ze Suché Lozi a dvojice hradišťských poslanců Stanislav Blaha a František Elfmark.  
„Chápu a rozumím argumentům pro zavedení tolerance. Ale cyklista s půl promile alkoholu v krvi není na stezce sám. Svým postojem při hlasování jsem chtěl říct, že nejsem kategoricky proti, ale že povolení tolerance by bylo dvousečné. Na jedné straně tedy ano, je to moje zodpovědnost, na druhé je tady možné ohrožení druhých, převážně dětí,“ vysvětluje svůj postoj Ondřej Benešík. A dodává, že neschválení novely nemusí znamenat na stezkách a silnicích žádný nástup represe. „Očekávám a jsem pro přiměřené policejní kontroly. Tedy ne pro přehnanou pozornost policie,“ poznamenal Benešík. Pokud jde o vyřízení pokuty včetně stanovení její výše, to bude záležitostí správního úřadu.

S vládním hnutím ANO, které je dlouhodobě proti navrhované změně, nakonec hlasovala i Margita Balaštíková. Přesvědčily ji argumenty dvou uznávaných lékařů záchranky, kolegů z poslaneckého klubu. „V naší oblasti Slovácka sice vnímám neschválení novely jako špatné, ale podle lékařů je tolerance 0,5 promile příliš vysoká,“ vysvětluje poslankyně Balaštíková. „Tolerance by měla být nižší, a to na hodnotě 0,3 promile. U navrhované hladiny 0,5 to u lidí snadno sklouzne k tomu, že si nedají jedno, ale více piv. A neukázněnost lidí je v tomto případě nad padesát procent.“

Jak hlasovali poslanci ze Zlínského kraje
PRO
Jaroslav Dvořák (SPD), Rožnov p/R.
PROTI
Margita Balaštíková  (ANO), Tupesy
Marek Novák (ANO), Zlín
ZDRŽEL SE
Ondřej Benešík (KDU-ČSL), Strání-Květná
NEPŘIHLÁŠENI
Alena Gajdůšková (ČSSD), Zlín
Marie Pěnčíková (KSČM), Zlín
OMLUVENI
Pavel Pustějovský (ANO), Val. Meziříčí
Radek Vondráček (ANO), Kroměříž
Stanislav Blaha (ODS), Uh. Hradiště
František Elfmark (Piráti), Uh. Hradiště
Jaroslav Holík (SPD), Zlín
Petr Gazdík (STAN), Suchá Loz

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist