Na kole z Bánova do Šumic? Dřív se asi pojede k rozhledně

Na kole z Bánova do Šumic? Dřív se asi pojede k rozhledně
Foto: ilustr., web
Bánov, Šumice Zprávy 31 / 01 / 2014

Na mapě cyklostezek možná přibudou další trasy. Nová stezka by mohla vést kolem nebo částí loni vyhlášené přírodní památky nazvané Údolí bánovského potoka. Konkrétně jde o propojení Bánova se Šumicemi. Nová cyklostezka sice zatím žije jen v představách zástupců obou obcí, avšak nemusí trvat dlouho, aby se uskutečnila první jednání a začala příprava na práce. Na obou stranách katastrů už totiž cesty nasměrované k sobě existují. Výhledově by se mohly spojit do roku 2020.
„Z bánovské strany vede k Šumicím nezpevněná komunikace, která vznikla v rámci pozemkových úprav, podobná cesta vede také ze Šumic,“ říká bánovský starosta Zbyněk Král. „Stále však nejsme ve stadiu, že bychom se chystali uskutečnit společná jednání právě na toto téma. Vznik propojovací stezky, která by vedla chráněným územím, totiž naráží na podmínky, které se musí v podobných lokalitách dodržovat.“
„O stezce uvažujeme, mezi priority ji ale zatím neřadíme,“ potvrdil zájem už loni Králův šumický protějšek, starosta Josef Bartoš.
Nejasná je zatím i blízká budoucnost přírodní památky. Na řadě míst je nepřístupná suchou nohou, technice pak dělá potíže bahnitá laguna. Příčinou je ucpané koryto potoka, který lokalitou protéká. Před zhruba čtyřmi lety se voda vydala z koryta ven a vytvořila si vlastní cestu. Vznikla tak obrovská bažina, která je sice domovem pro chráněné živočichy, ale nekontrolovaně zarůstá.
„Pamatuji si ještě coby kluk na krásnou cestu, po které se procházeli rodiče s dětmi. Byl to častý cíl vycházek,“ vzpomíná bánovský starosta Král. „A když jsem ještě hrával aktivně fotbal, běhával jsem tudy až k šumické farmě. Dnes je tady více než metrová tráva a křoviska. Mezi korytem potoka a lesem bývala louka, která nyní postupně zarůstá. Ale pokud by nová cyklostezka dostala zelenou, tudy by nevedla. Trasa by chráněnou lokalitu obcházela po vrstevnici. Mohla by tak velký kopec obejít a skončit až u kříže v Šumicích. Do budoucna jde jistě o zajímavou trasu, která by navazovala na další úseky na Brodsku.“
Možná ještě zajímavější stezka by mohla vést k rozhledně Nad Královem. „Jako sousední katastr jsme účastníky komplexních pozemkových úprav, které probíhají v Uherském Brodě. Předběžně jsme se domlouvali, že by nebylo špatné propojit Králov s Uherským Brodem, jedna z tras by navíc mohla vést kolem bánovské rozhledny Nad Královem. Nezpevněná cesta na farmu už vede a za příznivého počasí se po ní dá už nyní projet. I tady ale zatím není nic konkrétního. Tato stezka by však mohla vzniknout dřív než ta do Šumic,“ poznamenal Zbyněk Král.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace