Na lesy dohlíží i mrtvý starosta

Na lesy dohlíží i mrtvý starosta
Foto: sal  /  ilustrační foto
Pitín Zprávy 22 / 09 / 2010

Nad fungováním Lesů Pitín se vznáší oblak nejasností. Jak naše redakce zjistila, nejenže společnost, kterou Pitín založil k tomu, aby vytvářela lukrativní příjmy do obecního rozpočtu, vykazuje ztrátu, ale navíc je překvapivé také složení její dozorčí rady. Mimo jiné v ní stále figuruje bývalý starosta Petr Juračka, který je však již několik let mrtvý!

„To, že jméno pana Juračky stále figuruje v dozorčí radě pitínských lesů, je moje chyba. Měl jsem jej už vymazat,“ připustil jednatel společnosti Dalibor Turza. Podle něj však tato skutečnost nemá na rozhodování žádný podstatný vliv. „Nezávislý auditor nám doporučil, abychom se řídili radami zastupitelstva. Dá se tedy říct, že naším dozorčím orgánem je spíše právě zvolené zastupitelstvo,“ popsal zavedenou praxi Turza.

Jenže mrtvé duše v dozorčí radě jsou jen špička ledovce. Podstatně horší je situace s hospodařením této obecní firmy. Dlouhodobě totiž vykazuje ztrátu a situace dokonce došla až tak daleko, že zastupitelstvo odhlasovalo pro letošní rok prominutí nájmu za obecní lesy. Do obecní pokladny tak z fungování lesů nepřipluje ani koruna. „Hospodaření lesů je velmi podivné a mělo by být podrobeno hloubkové kontrole. Po dědině se vykládá leccos, ale každý raději drží jazyk za zuby, nikdo si nechce špinit ruce,“ uvedl jeden dobře informovaný obyvatel Pitína, který si právě z tohoto důvodu nepřál být jmenovaný.

Problémy s hospodařením připouští i starosta Pitína. „Letos opravdu naše lesy pro obecní pokladnu přínosem nejsou. Vysvětlení je ovšem jednoduché. Netěžíme. Nebudeme totiž prodávat dřevo v době, kdy je jeho cena nízká, vysvětlil Martin Zálešák, proč je obecní společnost ve ztrátě.

 

 

autor: md, fab
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace