Na přechodech jde lidem často o život

Na přechodech jde lidem často o život
Uherskohradišťsko Zprávy 10 / 05 / 2010

Revize dopravní policie odhalila na Uherskohradišťsku řadu nedostatků u přechodů pro chodce. Bezpečné nejsou především ty, které jsou staré deset a více let. Jenže s nápravou si správci komunikací velkou hlavu nedělají, jejich pokladny totiž zrovna nepřetékají. A tak jsou „zebry“ i nadále postrachem chodců i řidičů.
„Samozřejmě v rámci probíhajících a plánovaných rekonstrukcí silnic neustále dochází ke zlepšování stavu, ale problémem stále zůstává množství nevhodných přechodů pro chodce z dob minulých, jejichž úpravy brzdí nedostatek finančních prostředků,“ potvrdil Michal Janský, vrchní komisař dopravní policie Krajského ředitelství policie Zlínského kraje.
Dopravní experti zmapovali situaci na přechodech v celé zemi a odhalili přes pět a půl tisíce přestupků. Uherskohradišťsko patří na pomyslném žebříčku k průměru.
?„Kontrola přechodů probíhá téměř nepřetržitě, třeba i v rámci kontrol při běžném výkonu služby. Poznatky pak předáváme příslušným silničním správním úřadům. Ale pozor, činnost policie je v tomto ohledu spíše doplňková, zodpovědnost za stav přechodů nesou vlastníci a správci komunikací,“ řekl  Janský. Pozornost policistů se loni upřela na zhruba dvě stovky přechodů na Uherskohradišťsku. Konkrétní výsledky zatím k dispozici nejsou. „Jedná se totiž o poměrně složitou problematiku, která se netýká pouze dopravního značení, ale zejména umístění přechodu, jeho stavební úpravy a stavebních úprav navazujících komunikací pro pěší. S výsledky to proto není jednoduché,“ vysvětlil Janský.
Jaká jsou zásadní pravidla pro bezpečnou „zebru“? Nesmí obživnout mimo obec a tam, kde je povolená vyšší než padesátikilometrová rychlost. A musí vést z chodníku na chodník.
?„Když je přechod v úseku vyšší povolené rychlosti, je nutné zachovat jeho dostatečnou viditelnost a rozhled pro chodce minimálně padesát metrů. Typicky nebezpečné jsou pak přechody přes čtyřproudové silnice a zvláštní kapitolou jsou hmatné prvky pro nevidomé a slabozraké. Třeba signální pás v chodníku před přechodem je mnohdy svede přímo doprostřed křižovatky a ohrožuje jejich zdraví i životy,“ řekl Janský.
Z uvedených pravidel jasně vyplývá, že jedním z nejnebezpečnějších jsou nesvětelné přechody pro chodce na průtahu souměstím Staré Město (u Sputniku), Uherské Hradiště (u výjezdu hasičů), Kunovice (u benzinky Agip). Ale jsou i další na silnicích druhých tříd. „Nevhodný přechod je také u odbočky na Kostelany nad Moravou a nedakonické mlékárny, dva jsou na silnici mezi Jarošovem a Bílovicemi. Problémový je i přechod na nehodovém úseku u novoveských lázní,“ poukázal Janský na nejkonfliktnější lokality, které je nutné řešit.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace