Na ptáky jsme krátký
Taky se vám na balkóně uhnízdily vlaštovky? Či vás vytáčí štěbetání ptáků, kteří si jak na potvoru postavili hnízdo na stromě přímo u vaší ložnice? Tak pozor! Podle zákona s tím nic udělat nemůžete. Odstranění hnízd se trestá vysokou pokutou. Uh. Brod má dokonce takzvanou ptačí vyhlášku. Štěbetání je však ten nejmenší problém. Aktivita ptáků přináší i značné materiální škody. Své by o tom mohli říct lidé, kterým teď za statisíce dělali zateplení. Po pár týdnech byla na mnohých domech nutná oprava. A znovu utěsnit díry, ve kterých ptáci rádi hnízdí, není také nejlevnější.
Nové zateplení domu jsme měli chvíli a hned v něm byl nespočet děr. U našeho domu navíc větve stromu sahají až ke zdi. O to je to pro ptáky bezpečnější, a tedy i lákavější hnízdiště, sdělil Václav Durďák, obyvatel jednoho z nově zateplených domů.
V tomhle případě lze vlastníkům bytových domů doporučit instalaci maket dravců nebo zvukové plašiče. Bohužel mají tato opatření jen dočasný účinek a je třeba je občas obměňovat, poradil vedoucí odboru životního prostředí Petr Vozár.
Makety skutečně na řadě domů jsou. O jejich účinku by se však dalo polemizovat. Ptáci vám však ani nemusí ničit fasádu, aby vás dovedli dokonale vytočit.
Bydlím v podkroví. A už opravdu nevím jak se zbavit holubů. Sedávají mi pod oknem a neustále vydávají nějaké zvuky. A na druhé straně domu zase křičely vlaštovky, není nadšen z bezprostřední blízkosti přírody Broďan Jakub.
Vlastník či uživatel budovy je povinen nechat ptáky v jejich přirozeném vývoji. Už jenom z etického hlediska. Zákon o ochraně přírody a krajiny chrání všechny druhy ptáků. Je zakázáno jejich usmrcování, odchyt, sběr vajec, úmyslné poškozování, ničení či odstraňování hnízd. A to i v době, kdy se v nich nenacházejí, vysvětlil Jiří Barčík z brodského odboru životního prostředí.
V současné době navíc vchází v platnost nařízení města o ochraně hnízdní populace rorýse obecného.
Tato vyhláška upravuje povinnosti při rekonstrukci domů se zachovalými ventilačními průduchy ve střešních konstrukcích budov, dodal Barčík. Průduchy se při rekonstrukcích často ruší. Jenže právě tyto průduchy jsou tradičním hnízdištěm rorýse. Za přestupky proti soužití s ptactvem hrozí pokuta až deset tisíc. Pro podniky dokonce až půl milionu.
Vždy se navíc posuzuje závažnost případu, podotkl Barčík. A jak je to v Brodě s tolik oblíbenými holuby?
V minulých letech se vyskytly jen ojedinělé problémy. Po konzultaci s ornitology jsme navrhovali umístění mechanických zábran a plašení průletem dravců sokolníků, řekl Barčík. Holubí potíže si však majitelé domů vyřešili sami. Město se tak do plošného zásahu zatím pouštět nemusí.