Na Slovácku končí osm starostů

Na Slovácku končí osm starostů
Foto: sal  /  Starosta Uh. Hradiště Libor Karásek patří k těm, kteří bez ohledu na volební výsledky ve funkci skončí
Slovácko Zprávy 21 / 09 / 2010

I když do komunálních voleb ještě zbývá téměř měsíc, obyvatelé osmi obcí na Slovácku už mají jednu jistotu. Ať dopadne hlasování jakkoliv, zvolí si nového starostu. Ti současní chybí na kandidátních listinách buď ze zdravotních, rodinných nebo stranických důvodů.
Na Uherskohradišťsku se schyluje k předání pomyslné starostovské štafety ve dvou městech a obcích. Jestliže v Kunovicích post starosty osiřel po zesnulém Jiřím Vařechovi, v sousedním Uherském Hradišti podtrhli židli pod Liborem Karáskem straničtí kolegové. Když neuspěl v boji o místo jedničky s Květoslavem Tichavským, rezignoval. „O další pozice jsem nestál,“ říká Karásek. Kdo by měl po něm převzít „klíče“ od města? „Ideálním kandidátem jsem byl já, ale nedostal jsem důvěru od stranických kolegů, řekl s trochou nadsázky. I tak ale ctím jejich názor a věřím, že na mé křeslo usedne Tichavský.“ Když se za sebou Karásek ohlédne, je spokojen. „Za dvanáctileté působení město zaznamenalo obrovský rozvoj, nejvíc pyšný jsem na revitalizaci kasáren,“ říká sedmačtyřicetiletý starosta. Že by se jeho jméno objevilo v evidenci úřadu práce, z toho strach nemá. Nabídek má na vybírání. „Konkrétní ale nebudu, ještě není nic definitivního. A jestli mají nabídky něco společného s politikou? Bez komentáře,“ reagoval Karásek, který nevyloučil v příštích letech návrat do komunální politiky.
Comeback ale rozhodně zavrhl Jindřich Kovář, který po dvou volebních obdobích opouští křeslo starosty Stupavy. „Člověk po sedmdesátce má už nárok na odpočinek, šanci musí dostat mladí. A taky mě už nebaví neustálý nárůst byrokracie,“ vysvětlil. Za jeho „vlády“ Stupava dosáhla na pětimilionové dotace, za které opravila obecní úřad, silnice nebo vybudovala přístavbu požární zbrojnice. Kdyby měl prstem ukázat na nástupce, neváhal by. „Jedním z kandidátů je i můj předchůdce Rudolf Škrabal. Dovedl bych si ho za starostovským stolem představit. Aktuálně je zastupitelem a dělá mi účetního, takže má přehled,“ říká Kovář, který se už těší na spoustu volného času. „Mám doma asi čtyři tisíce knížek, mnohé jsem ještě nečetl, takze dluh doženu. Zajdu si na houby, budu cestovat,“ plánuje.
Na své záliby se těší i jeho kolega z Částkova, čtyřiačtyřicetiletý Radek Železník, který je neuvolněným starostou a z úřadu odchází po osmi letech. „Změna je život. Starostování jsem si užil a chci si už odpočinout od administrativní práce,“ říká Železník. „Jsem lesníkem a čas na hon jsem si vždycky našel. Ale když se zbavím funkce, zastřílím si častěji. Za třiadvacet let mám na kontě desítky trofejí, hlavně střílím škodnou a slabší kusy,“ svěřil se částkovský starosta, jehož největší zásluhou je vybudování vodovodu v obci a dokončení plynofikace. Za největšího aspiranta na místo nového starosty považuje současného místostarostu. „Že bych se třeba za čtyři roky vrátil? To nepředpokládám,“ dodal Železník.
Uherskobrodsko hlásí tři změny. „Byl jsem ve funkci čtyři volební období a už necítím potřebný elán a energii pro pokračování. Naštěstí máme v obci hned pět kandidátek, takže výběr bude široký i beze mě,“ uvedl Milan Bauka, starosta Bystřice pod Lopeníkem. Kandidovat už nehodlá ani jeho kolega z nedalekých Nezdenic. „Už mám důchodový věk a starostoval jsem dvacet let. Nechci se dotknout některých déle sloužících kolegů, ale takoví starostové už jsou „přezrálí“. Je na čase to přenechat mladším. Sice bude chvíli trvat, než se zaučí, ale tak je to vždycky,“ říká Jan Jančařík, který si plánuje užívat volných chvilek se svými koníčky. „Pokud to zdraví dovolí, určitě bych si rád ještě něco užil,“ říká s úsměvem.
Třetím do party je starosta Lopeníku Vojtěch Vráblík. Ten v obci pod Velkým Lopeníkem starostoval také čtyři volební období. „Těch důvodů je víc. Nedá se to jen tak shrnout, ale jedním z nich je i současná situace, kdy je ve veřejném sektoru stále méně peněz, a tak se vše posouvá jen velmi pomalu,“ uvedl Vráblík. „Co bude se mnou dál, to ještě nevím, ale odpočívat nebudu. To není můj styl.“
V Moravském Písku po dvanácti letech končí starosta Jan Tihlařík. Populárního starostu, který v předcházejících volbách porážel soupeře dvojnásobkem preferenčních hlasů, „popravila“ vlastní strana. V červenci, kdy se Tihlařík chystal předstoupit s vlastními plány do dalších let, se od stranických kolegů dozvěděl, že by se měl stáhnout do ústraní. „Doslova mi řekli, že jsem ve svých čtyřiašedesáti letech starý, že obecní úřad kvůli tomu pracuje „pomalu“. Byl jsem naprosto v šoku,“ řekl Tihlařík, který v reakci na vyhazov z kandidátní listiny vystoupil ze strany. „S ČSSD už nechci mít nic společného. Navíc mi řekli, že pokud chci kandidovat, tak leda z co nejnižšího čísla kandidátky. Takové zacházení přece nemám zapotřebí.“
Jestliže osmička obcí se pozvolna připravuje na inauguraci nového starosty, ve Starých Hutích, Hostějově, Medlovicích a Tasově mají úplně opačnou jistotu. V čele obce změna nenastane, současní starostové jsou totiž lídři jediné kandidující strany.

autor: ceh, fab, ara
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace