Na starostu se připravoval 18 let v radě

Na starostu se připravoval 18 let v radě
Foto: Aleš Korvas  /  Kamil Psotka se 19. ledna oficiálně ujal úřadu starosty Starého Města.
Staré Město Zprávy 25 / 01 / 2021

I když ve vedení města stojí už 18 let, na úřadě je de facto novou tváří. Kamil Psotka totiž od roku 2002 seděl „pouze“ v radě, jeho život se změnil v pondělí, kdy obsadil osiřelou kancelář starosty Starého Města. Shodou okolností v den svých 47. narozenin. A co víc, přišel z „líhně“ komunálních politiků…

„Opustil jsem firmu, která po předloňských komunálních volbách už o jednoho zaměstnance přišla, v kanceláři vedle mě totiž léta pracoval Čestmír Bouda, dnešní místostarosta Uherského Hradiště. Majitel tak zrovna radostí neskákal,“ uvedl Kamil Psotka v exkluzivním rozhovoru pro DOBRÝ DEN.

To je skutečně rarita…

Asi ano, určitě. Ale pro majitele jde zase o dobrou vizitku, že má v týmu schopné lidi. Ze zákona je všechno ošetřené, takže odchod proběhl hladce. Ve firmě jsem navíc strávil více než dvacet let, vystřídal jsem několik pozic a skončil jako hlavní konstruktér.

I když jste kandidoval jako číslo dva a byl takříkajíc na tahu, měli lidovci připravené i jiná jména na starostu?

Určitě by se našla, ale je otázkou, kdo by měl zájem. Na druhu stranu, osmnáct let jsem v radě i předsedou lidovců ve Starém Městě, takže jsem tak nějak počítal s tím, že jednou převezmu i pozici lídra kandidátky, stanu se přirozeným nástupcem Jožky Bazaly. Když se pak dostal do Senátu, byl jsem připravený. Práce pro město, občany mě baví, člověk za sebou něco vidí.

Když opozici navrhla na starostu Martina Zábranského, zatrnulo vám?

Ani ne, koaliční partner už dopředu jasně deklaroval svůj postoj, za což si kolegy Zábranského velmi vážím. Kdyby chtěl, starostu získá. Ale držel se nepsaného pravidla, které ve městě léta ctíme, že vítězná volební strana má právo na starostu. Když to jednou porušíme, už se z toho nevymotáme, v Hodoníně vědí své…

Ve Starém Města to ale vždycky tak nebylo. Na den přesně před dvaceti lety (18. ledna 2001) zastupitelé volili starostu po odchodu Františka Slavíka na post hejtmana Zlínského kraje a vítězná KDU-ČSL „utřela nos“…

Je to tak, na starostu tehdy kandidoval právě Josef Bazala, ale do čela města se postavil kandidát sociální demokracie, která měla jen dva hlasy, zatímco lidovci čtyři… Ale to je historie, už se v tom nechci pitvat.

Ve hře byla i varianta, že si se starostou jen prohodíte role uvolněného a neuvolněného člena vedení města… Bylo to pro vás řešení?

Na starostování jsem vyloženě netrval, ale vítězná varianta je lepší z jednoho prostého důvodu. Bazala jezdí do Senátu na několik dní, starosta je přitom statutární zástupce, podepisuje spoustu věcí a hlavně, má být k dispozici lidem. Je to přirozenější, starosta zkrátka sedí na radnici.

Máte jasno, co uděláte v roli starosty jako první?

Už jsem změnil kancelář a pozdravil zaměstnance, kterým jsem deklaroval, že nechystám žádnou revoluci ani nové pořádky. Investice? Prodali jsme další pozemky v areálu bývalého školního statku, takže chci co nejdříve zrevidovat aktuální stav a připravit vše na další etapu výstavby, letos nás čekají demolice objektů a protihluková stěna, příští rok na jaře inženýrské sítě.

Tagy článku

TOPlist