Na úbočí Karpat žijí pavouci i pod zemí
Uherskobrodsko je jednou z mála lokalit v Česku, kde stále žije sklípkánek černý
Sklípkana, alespoň v televizních dokumentech, už mohl vidět každý. Jeho vzdáleného příbuzného však můžeme na Slovácku zahlédnut v podstatě za humny. Ovšem tato setkání jsou velmi vzácná. Jedno takové pozorování se však podařilo Adamu Hodickému z Havřic.
Jen tak jsem si v klidu seděl na mezi nedaleko areálu havřické cihelny, když vtom se nedaleko ode mě vynořil ze země velký pavouk, popsal svůj zážitek Adam. Snad právě proto, že podobnou havěť Adam sám doma chová, se nezalekl a ne tak často vídaného tvora vyfotil.
Zajímalo by mě, co to je. Ten pavouk byl celkem velký a i ta nora, kde žije, nějaké pavouky, které jsme zvyklí vídat, vylučuje, myslí si Hodický. Spatřit pavouky, kteří u nás k vidění dříve nebyli, není dnes nic výjimečného.
V nedávné době se našly v okolí Hluku, Drslavic či Kunovic i některé druhy slíďáků. Výskyt sklípkánků je v našem kraji také potvrzen, takže je pravděpodobné, že by se některý druh mohl vyskytovat i v Havřicích, reagoval na zprávu o ne příliš vídaném nálezu Jiří Barčík z brodského odboru životního prostředí.
Do případu vnesl jasno až pracovník odboru životního prostředí při krajském úřadě, entomolog Pavel Šnajdara.
Podle fotky to vypadá na sklípkánka černého. Ze tří druhů, které je možné u nás pozorovat, je tento asi středně vzácný, prozradil Šnajdara. Pro laiky to může znít překvapivě, ale tento druh se k nám nepřistěhoval až v poslední době jako některé jiné druhy, ale je zcela původní.
Tento druh velmi špatně migruje. A už 8 000 let se drží na svém původním osídlení. Tam, kde žije dnes, se dříve nerozkládaly lesy, ale byla zde jen pastviska či step, prozradil Šnajdara.
Protože sklípkánek potřebuje bezlesé prostředí, zdržuje se už jen v oblastech, kde člověk dříve s lesy úspěšně bojoval a kde se mu do dnešní doby podařilo udržet rozsáhlé pastviny. Tyto podmínky u nás splňuje jen Valašsko a právě oblast Bílých Karpat. Ojedinělé výskyty jsou hlášeny z několika míst ve středních Čechách.
Ještě jedna zvláštnost je na obrázku viditelná. Sklípkánek má před norou vždy udělanou takovou pavučinovou rukavici. Zde však chybí. Může to znamenat, že ji ještě nepostavil, nebo mu ji vzal například vítr, dodal další zajímavost Šnajdara.
Jednou z nejpestřejších oblastí na Brodsku, co se počtu pozorovaných vzácných druhů hmyzu týká, je přírodní park Prakšická vrchovina. Zde můžete spatřit kudlanku, roháče i sklípkánky. A času je snad dost. Tento pavouk se totiž dožívá až úctyhodných deseti let.