Naděje pro sousedy. Vyhořelý dům, kvůli kterému se šíří vlhkost a zápach, asi půjde k zemi!

Naděje pro sousedy. Vyhořelý dům, kvůli kterému se šíří vlhkost a zápach, asi půjde k zemi!
Foto: sal  /  Kamil Čepa z Kostelan nad Moravou se už nemůže dočkat dne, kdy půjde staticky narušený dům v jedjich sousedství k zemi.
Kostelany nad Moravou Zprávy 05 / 09 / 2018

Už sedmnáct měsíců bojují s vlhkostí a zápachem, který se k nim line ze sousedního vyhořelého rodinného domu. Manželé Čepovi z Kostelan nad Moravou totiž bydlí vedle torza, které je po loňském požáru neobyvatelné. I když majitelům jeho stav vrásky nedělá, jejich trápení brzy skončí. Stavební úřad totiž podle DOBRÉHO DNE s velkou pravděpodobností nařídí demolici!
Jiskru naděje zažehl znalecký posudek, který objednala a zaplatila obec. „Jeho ortel je dobrou zprávu pro sousedy, dům je staticky narušený a nebezpečný, znalec doporučil jeho demolici. Už jsem proto na stavební úřad podal žádost o zahájení řízení o odstranění stavby,“ informoval Pavel Duda, starosta Kostelan nad Moravou. „Ještě jsme řízení nezahájili, ale to je jen otázka dní. Demolice je totiž podle znaleckého posudku jediným řešením,“ potvrdila Helena Štolhoferová, vedoucí stavebního úřadu ve Starém Městě.
I když ta zpráva zní manželům Čepovým jako rajská hudba, ještě se neradují. „Až z okna uvidíme bagr, jak se zakusuje do provlhlé a zarostlé zříceniny, tak tomu teprve uvěříme,“ reagoval Kamil Čepa. Největším problémem je podle něj vlhkost zdiva a zápach linoucí se ze zahrady, kterou zdobí hromada nasbíraných věcí z obecního odpadu. Soused byl totiž vášnivý sběratel… „Dům má po požáru zřícený strop, kterým zatéká, což způsobilo, že se v dětském pokoji na zdi přilehlé k sousednímu domu objevila plíseň. S manželkou a dětmi jsme proto dočasně spali v obývacím pokoji a ložnici,“ kroutí hlavou Čepa. S vlhkostí si poradili, ale moc dobře vědí, že jen na čas. „Jediným řešením je oddělení našeho domu od sousedova, jinak každé srážky znamenají jen další a další vlhkost zdiva. A navíc se blíží zima,“ obává se ještě větších problémů. Klidné spaní Čepovým nedopřává ani naklánějící se boční štít střechy, který po zřízení stropu vyhořelého domu visí ve vzduchu a hrozí jeho zřícení. „Na sousední zahradu se bohužel nedostaneme… Je to strašné, usínáme se strachem, co se stane. Kdybychom vyhořeli taky, možná máme menší starosti… Nevím, proč se dům dávno nenabídl k prodeji, aby jej nový majitel odstranil,“ kroutí hlavou Čepa.
Jenže háček je v majetkoprávním vypořádání. Majiteli domu jsou devadesátiletý senior, bydlící v domově důchodců, a jeho synovec, který si odpykává v nápravném zařízení trest za „pletky“ s drogami. Jeho zásluhou je dům zatížený zástavním právem… „I kdybychom chtěli, nemůžeme zbourat cizí majetek, zvlášť když jsou na něj vázány pohledávky věřitelů. To si nikdo nevezme na triko,“ potvrdil starosta Duda. Demolice je pouze v pravomoci stavebního úřadu. Jestli ji skutečně nařídí, ukáží nejbližší týdny. „Jelikož případné odvolání nemá odkladný účinek, všechno půjde poměrně rychle,“ uvedla Štolhoferová. Zbourání vyhořelého domu zaplatí Staré Město, které se následně pustí do vymáhání nákladů po vlastnících.

autor: PETR ČECH
TOPlist