Nájemníci mají smůlu. I když si sehnali peníze, město jim byty neprodá
Foto: ilustr. web, koláž DOBRÉHO DNE / Nájemnício z bytovky v Horních Valech se do tohoto domu na Větrné ulici stěhovat za žádnou cenu nechtějí.
Kdo zaváhá, nebydlí! Takové heslo razí radnice v Uherském Brodě v případě nájemníků bytového domu na ulici Horní Valy, kteří v termínu nevyužili předkupního práva k odkupu bytů. I když mají peníze připravené, vedení města už neustoupí ani o píď, nájemníci zkrátka prošvihli termín a mají smůlu. Když si nenajdou nové bydlení sami, skončí v tzv. Domě hrůzy nebo pod mostem…
Všichni nájemníci měli šestiměsíční lhůtu k přijetí lukrativní nabídky, odkupu bytu za cenu určenou znaleckým posudkem. Termín u většiny vypršel v září. Jejich překupní právo tudíž zaniklo a byty prodáme formou výběrového řízení, prohlásil Petr Vrána, místostarosta Uherského Brodu, s tím, že radnice nemá důvod ani nemůže zařadit zpátečku. Drží se totiž platného usnesení zastupitelstva.
Jsem zoufalá, opravdu nemám kam jít. V bytě bydlím dvanáct let, řádně platím nájem, městu nedlužím ani korunu a se synem se mám vystěhovat do domu, který je určený pro neplatiče, nepřizpůsobivé a každou chvíli v něm zasahuje policie… To přece není adekvátní náhradní bydlení, kroutí hlavou Petra Josefíková, které 31. března vyprší nájemní smlouva. Na jeho předání a odevzdání klíčů má tedy ještě měsíc.
O koupi bytů má přitom od prvopočátku zájem, má připravených požadovaných 380 381 korun. Jenže jsou jí na nic. Kde je zakopaný pes?
Josefíková splácí dluhy, které zdědila po bývalém manželovi. O koupi bytu proto požádala prostřednictvím dcery a posléze otce. Kdyby jej koupila sama, zabaví jej exekutoři. Její manžel rodinu opustil, ze společné domácnosti odešel a zanechal po sobě pouze dluhy, které musí paní Josefíková splácet, neboť hrozí exekuce na zařízení bytu. Do tíživé finanční situace se tak dostala nevlastní vinou, píše se v potvrzení odboru sociálních věcí Městského úřadu v Uherském Brodě. I když dcera už v bytě nebydlí, protože se před dvěma lety odstěhovala s manželem do Prahy, tak zastupitelé vyšli žádosti vstříc. Dcera se však od koupi distancovala, žádost za ni totiž podala její matka. A následující žádosti otce nájemnice zastupitelé neschválili, protože v bytě nikdy nebydlel, vysvětlil rozhodnutí města Vrána.
Josefíková se proto obrátila na Kancelář prezidenta republiky, ombudsmana i ministryni práce a sociálních věcí, ale bez úspěchu. Ani jeden z úřadů totiž nemá kompetence zasáhnout do prodeje městských bytů. Až nám radnice nabídne náhradní bydlení, srovnatelné se stávajícím, tak se přestěhujeme. Jinak s námi nikdo nehne, vzkázala Josefíková. V nezáviděníhodné situaci se ocitl i její soused Petr Krhůtek, který má nájemní smlouvu na dobu neurčitou. O koupi jsem požádal až po termínu, protože jsem uvěřil slibům místostarosty Vrány, že můj byt neprodají. Když jsem pak sehnal po rodině peníze, zastupitelé moji žádost smetli ze stolu, kroutí hlavou senior, kterému tak radnice prodá doslova střechu nad hlavou. Jeho byt nabídneme k prodeji s nájemcem, změnou vlastníka jeho smlouva nezanikne, jen bude platit nájem novému majiteli, nikoliv městu, potvrdil místostarosta Vrána, který odmítá tvrzení, že nabízené náhradní ubytování na ulici Větrná 2060 není odpovídající. V žádném případě nejde o bydlení pro neplatiče, Romy nebo nepřizpůsobivé, je určeno pro sociálně slabé. A jako v každém jiném domě jsou zde platící i neplatící nájemníci, slušní a méně slušní, dělající menší nebo větší problémy v soužití se sousedy, reagoval Vrána.