Nařízení ministerstva zdravotnictví prý nelze splnit. Brod zruší na pouti stánky a všechny atrakce
Foto: Elen Sladká / Loni sloužil mši na speciálním pódiu arcibiskup Jan Graubner.
V nadsázce řečeno, nejnavštěvovanější akce roku v Uherském Brodě, tradiční Růžencová pouť, letos pro někoho bude i nebude.
Dvoudenní akce plná atrakcí pro všechny věkové kategorie, která se koná vždy první říjnový víkend, mění kvůli pandemii koronaviru významně svůj program. Zatímco město s ohledem na mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví zrušilo stánkový prodej a pouťové atrakce, lístky na koncertní program ve sportovní hale TJ Spartak se prodávají dál. Stejně tak místní farnost zatím nemění plán církevních akcí rozložených do dvou dnů. Jisté je, že letošní Růžencová pouť, pokud ji nakonec nezruší mimořádná situace, dostane po letech více duchovní rozměr.
O pořádný poprask se mezi lidmi a na sociálních sítích postarala oficiální webová zpráva radnice se zavádějícím titulkem Růžencovou pouť zrušil koronavirus. I když město není organizátorem akce, tím je Římskokatolická farnost Uherský Brod, o pozdvižení bylo postaráno. „V žádném případě nesouhlasím s tím, že koronavir zrušil Růžencovou pouť. To je, když to řeknu mírně, klamání spotřebitele. Duchovní i koncertní část akce, na kterou se lidé těší celý rok, se neruší. Navíc nikdo z města mě nekontaktoval a nic se mnou nekonzultoval. Natožpak, aby někdo něco doporučil,“ říká Jiří Strážnický, pořadatel několika koncertů v hale TJ Spartak nebo možná i pod širým nebem, v areálu sokolského stadionu. „S momentální platností koncerty ve sportovní hale budou a nic neruším. Pokud bude v reálném čase, kdy je akce naplánovaná, situace plošně jiná, teprve pak se rozhodnu akci zrušit. Ale neudělám to dva a půl měsíce předem jako město,“ zdůraznil pořadatel, který zajistil hvězdná vystoupení Leoše Mareše nebo skupiny Mirai. „Je na organizátorovi koncertů, jestli koncerty uspořádá, nebo ne. Město není schopno zajistit hygienická opatření na vlastních plochách, proto stánky a atrakce ruší,“ reagovala Elen Sladká, mluvčí Uherského Brodu. A dodala, že duchovní část pouti je plně v kompetenci římskokatolické církve a bude probíhat v souladu s aktuálními opatřeními.
Starosta města Ferdinand Kubáník uvedl, že rozhodnutí radnice uzrávalo dlouho. „Jednali jsme s krajskou hygienickou stanicí a také s přípravným týmem. Vzhledem k tomu, že Růžencovou pouť navštíví každý rok několik tisíc lidí, nejsme schopni zajistit ani požadavek ministerstva zdravotnictví, které povoluje konání akcí s maximální účastí 500 osob. Po zvážení situace jsem navrhl zrušení konání kulturně-společenské části pouti. Je to veliká škoda, ale s ohledem na vývoj epidemiologické situace jsme neměli nyní jinou možnost, než přistoupit k takovému řešení,“ uvedl Ferdinand Kubáník.
Kronikáři kladou vznik Růžencové pouti už do první poloviny jedenáctého století. Její tradici nepřerušila ani II. světová válka. „Sjíždějí se k nám lidé z celé republiky a také ze Slovenska. Dokonce jedna ze mší se slouží ve slovenštině,“ upozornila mluvčí Sladká.
Děkan brodské farnosti Svatopluk Pavlica zatím nechce předjímat. „Nyní je moc předčasné dělat nějaké závěry. V této chvíli neuvažujeme, že bychom duchovní oslavu rušili nebo i redukovali. Aktuální opatření vyhlášené ministrem zdravotnictví platné od 27. července nás zatím neomezují. Totiž při hromadných akcích ve vnitřních prostorách je dovoleno maximálně 500 osob s povinností mít roušku a na venkovních prostorách 1 000 osob s tím, že může být až pět sektorů. Tyto počty nepřesáhneme,“ sdělil děkan Pavlica s tím, že farnost bude reagovat až ve chvíli, pokud by se opatření ministerstva zdravotnictví zpřísnila. „Samozřejmě nechceme lidi vystavit nakažení,“ doplnil.