Naučnou stezkou u Velehradu provedou hajný a mnich
Foto: Arcibiskupské lesy a statky / Naučnou stezku si prohlédl i olomoucký arcibiskup Josef Nuzík.
Hajný Viktor a mnich Fortunát jsou průvodci po nové naučné stezce ve Velehradu, která návštěvníky seznámí s historií i současností lesnického hospodářství, ale i dědictvím cisterciáků. Otevření stezky nenáročným terénem lesa Háj si nenechal ujít ani olomoucký arcibiskup Josef Nuzík.
„Naučnou stezku jsme slavnostně otevírali dvakrát, nejdříve s místními školáky a podruhé v rámci Dnů lidí dobré vůle, kdy jsme pod dohledem olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka zasadili strom, který symbolizuje získání značky Evropského dědictví pro Cisterciáckou krajinu,“ informoval Arnošt Buček, jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc, které stezku vybudovaly společně s obcí Velehrad, v jejímž okolí spravují na 4,5 hektaru lesa.
Stezka se šesti zastaveními, čtyřmi herními prvky pro děti a altánem s výhledem do krajiny měří 1,4 kilometru, vede hájem kousek od cyklostezky na Tupesy. „Když jsme přemýšleli o roli průvodce, vzpomněli jsem si na starou pověst o mnichovi Fortunátovi, který se divil, jak je možné, že u boha je tisíc let jako jeden den. Odpočíval přitom v háji a usnul. I když mu to připadalo jako chvilka, probudil se po 300 letech. My jeho spánek protáhli až do 21. století, kdy jej probudí lesník Viktor. Společně pak prochází hájem a jeden vypráví o minulosti, druhý o současnosti lesního hospodářství,“ prozradil Petr Hudec, autor koncepce stezky a textů. Vyprávění mnicha a lesníka je možné si poslechnout po načtení QR kódu.
Stezka zároveň upozorňuje na koncept Cisterciácké krajiny, klášterního řádu, který na Velehradě působil od 13. století. Evropská komise ostatně uznala hodnotu Cisterciácké krajiny, kterou ocejchovala oceněním evropské dědictví.
Naučná stezka je otevřená celoročně, vstup je zdarma.